Jaka jest pogoda w marcu w Grecji? Bez wątpienia marzec to miesiąc, który zapoczątkowuje zwiększoną ilość słonecznych godzin w ciągu dnia.

Marzec w Grecji też jest „fajny”.

Ci, którzy decydują się na wczasy w marcu w Grecji, mogą napotkać na dość kapryśną aurę. Naszemu pobytowi mogą wówczas towarzyszyć liczne opady deszczu a także nieprzyjemne, dość chłodne i silne wiatry. Panująca wówczas minimalna temperatura powietrza waha się między 5 st.C a 8 st.C. Przeciętna maksymalna temperatura powietrza lokuje się w granicach 15 st.C – 18 st.C. Panująca zaś temperatura wody waha się między 16 st. C – 18 st.C. Co prawda wówczas plaże greckie, nie zachęcają do ich odwiedzenia, ale i tak pomysłów na spędzenie czasu wolnego w tym pięknym kraju nie zabraknie. Jedną z takich propozycji, może być chociażby odwiedzenie miejsca niezwykłego jakim jest Peloponez.

Spragnieni lata turyści, jeszcze pod koniec zimy lub z początkiem wiosny starają się choć na parę dni uciec w cieplejsze strony świata i zacząć przygotowywać swój organizm do zbliżających się wielkimi krokami dni upalnych i słonecznych. Jednym z kierunków takich wypraw często okazuje się być Grecja. Ten przecudny i zróżnicowany kraj dostarcza swoim odwiedzającym nie tylko wspaniałych warunków do pieszych wycieczek, jak i relaksu w przyhotelowych basenach i wąskich, greckich plażach, ale przede wszystkim pewnych warunków pogodowych przez cały wręcz rok.

Więcej o warunkach pogodowych w marcu

Bez wątpienia marzec to miesiąc, który zapoczątkowuje zwiększoną ilość słonecznych godzin w ciągu dnia. Sięgają one bowiem sześciu. Niestety to wciąż miesiąc nieco chłodniejszy od miesięcy po nim następujących. Średnia dzienna temperatura powietrza sięga tu 15 stopni Celsjusza. Choć nie są to iście chłodne dni to z pewnością nie cieszą wszystkich tych, dla których idealną formą spędzania zagranicznych urlopów jest leżakowanie. Temperatura wody wynosi bowiem średnio 16 stopni Celsjusza. Z kolei turyści decydujący się na aktywne wczasy cenią sobie pogodowe warunki marca. I choć średnie nocne temperatury utrzymują się w marcu na poziomie 7 stopni Celsjusza, to większość odwiedzających Grecję uznaje, że noc to czas na regenerację sił przed kolejnym dniem pełnym atrakcji.

W przypadku marcowych urlopów w Grecji niepodważalnym plusem jest ilość godzin nasłonecznienia, która w tym miesiącu wynosi co najmniej sześć. To stosunkowo spora ilość, pozwalająca na złapanie pierwszych promyków słońca, a przy tym pozytywnej energii.

Co warto zwiedzić w marcu w Grecji i dokąd się udać?

Choć klimat Grecji jest zbliżony w większości jeśli nie wszystkich jej rejonach, to wciąż pozostaje możliwość wyróżnienia wysp, czy obszarów nieco cieplejszych i tych odrobinę chłodniejszych od pozostałych. Analizując więc kraj kojarzony między innymi z oliwkami pod kątem marcowych warunków pogodowych, to uznać można, iż najcieplejsze dni ma nam do zaoferowania Peloponez. Zaś najwyższą temperaturą wody w marcu cechuje się Kos.

Porównywalna ilość godzin nasłonecznienia w ciągu dnia nie stanowi tu kryterium pozwalającego rozróżnić greckie regiony. Pozostają więc nocne warunki pogodowe, które choć dla większości turystów zdają się nie mieć znaczenia, często brane są pod uwagę dla zasady. Najcieplejsze więc noce spędzimy w marcu na Paros i Naxos. Najzimniej, bo zaledwie 4 stopnie Celsjusza, będzie na Chalkidiki.

Odwiedź też koniecznie ten jeden z piękniejszych zakątków i półwyspów Północnej Grecji. Na jego obszarze czeka na nas wiele ciekawych obiektów, wartych obejrzenia.

Należą do nich między innymi:

  • Epidauros – jest to dość dobrze zachowany teatr grecki z IV w. p.n.e.; ponoć z ostatnich rzędów doskonale słychać brzęk upuszczonej na scenie monety;
  • Przylądek Main – podobno na jego terenie znajduje się wejście do mitycznego Hadesu;
  • Mykeny – doskonale zachowane fragmenty murów obronnych z XIII w.p.n.e; wśród nich na uwagę zasługują między innymi: Lwia Brama, Skarbiec Arteusza oraz grób Klitajmestry;
  • Korynt – niejednokrotnie niszczony przez liczne trzęsienia ziemi i grabiony doszczętnie przez najeźdźców, nadal stanowi prawdziwy skarb kultury antycznej; na jego obszarze znajdują się bowiem, doskonale zachowane ruiny starożytnych świątyń Apollina i Afrodyty;
  • Mani – to jeden z tych nielicznych obszarów Grecji, który nie został „sforsowany” jeszcze przez lokalny turyzm; największą jego atrakcją są wspaniałe wieże mieszkalne – wysokość niektórych z nich sięga nawet 5-ego piętra;
  • Mistria – bardzo dobrze zachowane ruiny bizantyjskiego miasta; wkomponowane w gaj oliwny i raz ujrzane, pozostawia w nas swój obraz na długie lata; jest też dowodem wielkości greckich architektów;
  • Olimpia – miasto określane jako kolebka greckich igrzysk , które miały tam miejsce cyklicznie co 4 lata; wyczyny walecznych Greków, miały na celu oddanie hołdu Zeusowi.