Perge położone jest w rejonie Riwiery Tureckiej stąd też występują tutaj warunki pogodowe charakterystyczne dla tego regionu. Okres zimy to temperatury na poziomie 15°C oraz duże ilości deszczu. W grudniu oraz styczniu na obszarze Perge w ciągu miesiąca, statystycznie połowa dni jest deszczowa. Suma miesięcznych opadów w tym okresie to około 250 mm. Zdecydowanie lepsza pogoda panuje na tym obszarze w okresie tureckiego lata. Najwyższe temperatury notuje się w lipcu – sięgają one 35°C. W tym czasie pojawia się lekka bryza wiejąca od morza i w ogóle nie występują opady deszczu. To idealny czas na opalanie się na plaży i kąpiele w morzu, którego wody mają w sierpniu temperaturę 29°C.

Położenie i historia Perge Turcja.

Perge jest jednym z dystryktów Anatalyi. Położone jest w południowo-zachodniej części Turcji. Historia miasta sięga X w. p.n.e., kiedy pojawiła się na tym obszarze pierwsza osada. 400 lat później obszary te wpadły we władanie Indii, a w kolejnych latach Persji. W ostatnich wiekach przed naszą erą Perge znajdowało się pod panowaniem Rzymian.

Największe zyski miasto czerpało z handlu morskiego. Pożywanie pochodziło z pobliskiej rzeki, a religią panującą był chrześcijaństwo. W czasach bizantyjskich na terenie miasta wzniesiono trzy bazyliki. Kolejne napady Persów spowodowały prawie całkowite wyludnienie miasta, które zaczęło się ożywiać dopiero na przełomie XIX-XX w.

Atrakcje turystyczne Perge.

W Perge znajduje się kilka atrakcji turystycznych, które naprawdę warto zobaczyć. Pierwszą z nich jest znajdujący się zaraz obok głównej ulicy miasta starożytny teatr, którego powstanie datuje się na I w. p.n.e.. Jego pojemność określana jest na ponad 10 tysięcy osób, które mogły zasiąść na 40 wydzielonych rzędach. Górny poziom teatru, to miejsce bardzo lubiane przez turystów. To właśnie stąd rozciąga się najpiękniejszy widok na całe miasto. Z okolic teatru warto przemieścić się w kierunku północnym. Po kilku kilometrach napotkamy na ruiny starożytnego stadionu. Miał on długość 234 metrów i szerokość 34.

Położony jest on terenie równinnym, a na jego obszarze usytuowano Bramę Triumfalną pochodzącą z czasów rzymskich. Ma to być symbol oznaczający wkroczenie do miasta, którego centrum zlokalizowane jest w kierunku południowym. Na terenie miasta znajduje się imponująca agora pochodząca z IV w. n.e. oraz płaskorzeźby kolumnowe prezentujące Artemisa z Perge. Na kolejnych posągach posiada on w ręku strzałę, łuk i pochodnię. W niedalekiej Antalyi wzniesiono muzeum, w którym znajdują się cenne zabytki odnalezione niegdyś przez archeologów na terenie Perge.

Najcenniejszymi znaleziskami z terenów miasta są gigantyczne posągi przedstawiające bogów i cesarzy oraz przede wszystkim sarkofag pochodzący z II wieku, na którego wieku przedstawiono dwanaście prac Heraklesa. W pobliżu Perge znajduje się jeden z najbardziej znanych kurortów Turcji Antalyi, w której również można zobaczyć szereg ciekawych zabytków. Miasto można zwiedzać w godzinach od 8 do 18, a w miesiącach letnich do 19:30. Jest to obszar typowo zabytkowy, na próżno szukać tutaj w centrum miejsc do plażowania i odpoczynku.