Obowiązującą walutą w Turcji jest lira turecka– TRY, która dzieli się na 100 kurusz. W 2005 roku próbowano tam wprowadzić nową walutę, jednak mieszkańcy nie byli do tego dobrze nastawieni i nie stosowali się do odgórnych zaleceń, wciąż podając ceny w starej walucie. Turyści mieli z tym nieraz spory kłopot, jednak od 2009 waluta poprzednia powróciła do łask i znów mamy starą lirę turecką.

Aktualny kurs wymiany – gdzie najlepiej wymieniać walutę?

W przeliczeniu na złotówki, jedna lira to równowartość około 1,80 zł. Choć w Turcji bez problemu zapłacimy również w euro, dolarach czy też we frankach, to jednak korzystniej jest wymienić walutę jeszcze w Polsce. Z wymianą polskiej waluty możemy mieć na miejscu problem, choć w dużych miastach, a zwłaszcza na lotniskach, jest to możliwe. Kurs oczywiście będzie tam o wiele mniej korzystny, dlatego tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, warto o to zadbać jeszcze w kraju. Pamiętajmy też o tym, że w hotelach kursy są najmniej korzystne dla turystów, zatem lepiej korzystać z bankomatów lub wymieniać w kantorach na mieście.

Jaka jest waluta w Turcji? – płatności.

Za towary i usługi w Turcji zapłacimy bez problemu nie tylko lirą turecką, ale również euro i dolarami. Często w miejscowościach turystycznych, ceny podawane są właśnie w tych trzech walutach. Najkorzystniej jednak zapłacić zawsze w lirach. W dużych sklepach i w hotelach bez problemu zapłacimy też kartą.