Walutą obowiązującą w Turcji jest lir turecki. Ceny podawane w tej walucie są dla obcokrajowców najkorzystniejsze. Często jednak przydają się również drobne sumy w euro czy w dolarach. Posłużą nam one do targowania się na miejscowych bazarach czy do pozostawiania napiwków w restauracjach. W większych ośrodkach na terenie kraju można korzystać również z kart kredytowych.

Dobre rady dotyczące waluty i wymiany.

Jeśli wybieramy się w podróż do Turcji to nie myślmy o kupowaniu lirów tureckich w naszym kraju. Po pierwsze ciężko jest znaleźć kantor, który prowadzi sprzedaż tej waluty a po drugie kurs po jakim dokonamy w Polsce wymiany będzie dla nas bardzo niekorzystny. Jedynymi miejscami gdzie można próbować nabyć liry są lotniska. Można kupić tam niewielką sumę lirów, która może przydać się na pierwszy dzień po przyjeździe. Gdy przybędziemy już do Turcji wymiany możemy dokonać w kantorach, bankach i hotelach. Ciekawostką są również punkty wymiany zlokalizowane na poczcie i w większych sklepach.

Pamiętajmy o tym, aby nie wymieniać na zapas. W Turcji bardzo zauważalne są skoki inflacji w wyniku czego możemy stracić ogromne ilości gotówki w momencie gwałtownego spadku kursu lira tureckiego. Walutę możemy wymienić w wielu miejscach jednak doświadczeni turyści odradzają wymianę w hotelach. Hotelarze żerują bowiem na niewiedzy turystów oferując często bardzo słabe kursy wymiany. Problemy pojawiają się również w bankach. Kurs wymiany jest tam dobry, jednak spada na nas obowiązek wypełniania mnóstwa dokumentów. Do wymiany potrzebny będzie paszport, a godziny otwarcia banków są bardzo okrojone. W placówkach pocztowych z żółtym szyldem PTT również dokonać można wymiany waluty. Minusem tego rozwiązania jest przede wszystkim prowizja jaką pobiera się od wymienianej kwoty. Najlepszym rozwiązaniem są kantory. Z reguły nie pobierają one żadnej prowizji i są otwarte o wiele dłużej niż banki i poczta. Przed wymianą warto porównać kursy oferowane przez kilka placówek tego rodzaju. Może się bowiem okazać, że gdzieś trafi się nam naprawdę o wiele lepszy kurs wymiany.

Alternatywą dla wszystkich opisanych wcześniej metod wymiany jest nabywanie lir tureckich w bankomatach. Posiadają one funkcję przewalutowania, która obarczona jest jednak dodatkową opłatą. Należy pamiętać, że w bankomatach często brakuje gotówki lub są one zepsute i trzeba traktować ten sposób nabywania lirów jako ostateczność.

Jaką walutę zabrać na wymianę?

Patrząc na stabilność kursu najlepiej zabrać ze sobą euro. Alternatywą mogą być również dolary amerykańskie i funty angielskie. Prawdziwym wyzwaniem może okazać się próba wymiany złotówek na liry tureckie.