Słowem wstępu.

Udając się do Hiszpanii, musisz wiedzieć nie tylko, jaka panuje tam pogoda czy jakie kosmetyki zabrać ze sobą, aby nie ulec poparzeniom hiszpańskiego zdradliwego słońca. Bardzo ważnym elementem przygotowań do wyjazdu jest zapoznanie się z aktualną walutą, jaka jest w obrocie a także z cenami niektórych artykułów.

Dawna waluta Hiszpanii.

Jeszcze do niedawna, czyli do stycznia 2002 roku, obowiązującą w Hiszpanii walutą była tak zwana peseta hiszpańska. Waluta dzieliła się na monety o nominałach 1,5,10,25,50,200,500 Pts oraz na banknoty o nominałach: 200,500,1000,2000,5000,10 000 Pts. Monety były wyrabiane ze złota, srebra, miedzi, brązu oraz z połączenia miedzy i niklu.

Obecna waluta Hiszpanii oraz ceny.

Obecna waluta w Hiszpanii to euro. Walutę tą obejmują:
Banknoty o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 euro;
Monety z nominałami: 1,2 euro oraz 1,2, 10, 20, 50 centów. 

Obowiązujące na terenie Hiszpanii ceny, różnią się między sobą w zależności od:

  • Regionu;
  • Pory roku.

Najmniej popularne rejony turystyczne Hiszpanii (takie jak chociażby F… ), oferują przyjezdnym dość niskie ceny, bez względu na sezon. W przypadku zaś miejscowości i obszarów częściej odwiedzanych, obowiązujące ceny są wysokie. Należy przy tym pamiętać, że okres letni – czyli najczęściej wybierany przez większość turystów – charakteryzuje Hiszpanię najwyższymi cenami. Mówimy tu nadal o miejscowościach najbardziej popularnych. 
Najdroższe w Hiszpanii są: 

  • bilety wstępu do muzeów czy na teren niektórych zabytków;
  • jedzenie – zarówno w sklepach spożywczych jak i w lokalach gastronomicznych;
  • wynajem samochodu.

Najniższe ceny dotyczą zaś odzieży. 

Jak płaci się w Hiszpanii.

W Hiszpanii możemy płacić gotówką lub kartami płatniczymi i kredytowymi. Jeśli chcemy wypłacić pieniądze z konta, bankomat pobierze 5% prowizji. Najkorzystniej jest, więc albo wymienić pieniądze wcześniej w banku, bądź też wypłacić je w biurze podróży, co opłaca się o wiele bardziej. 

Aktualny kurs wymiany

Jak wskazują dane NBP, aktualny kur wymiany waluty w Hiszpanii kształtuje się w następującym układzie: 

  • 1 EUR = 4,42 PLN
  • 1 USD = 0.77 EUR
  • 100 PLN = 22.64 EUR
  • 100 EUR = 441.68 PLN = 129.24 USD

Najkorzystniejsze formy wymiany waluty.

Osoby wybierające się do Hiszpanii, zadają sobie często pytanie o to, jak najkorzystniej wymienić gotówkę. Niektórzy zastanawiają się czy dokonać tego w Polsce czy już na miejscu. Inni z kolei borykają się z opcją: wymiana złotego na dolary a następnie na euro. My jednak proponujemy inne rozwiązanie a mianowicie: kupno euro w Polsce, względnie wymianę złotówek na euro oraz wypłacanie kwot w bankomacie. Obecnie wiele banków w dbałości o dobro klienta wyjeżdżającego za granicę, oferuje mu karty, nie objęte prowizją w czasie wypłaty z bankomatów na całym świecie. Należy do nich między innymi Alior Bank.