Plastikowe pieniądze w Turcji – jaką walutą płacić?

Walutą turecką jest Lira Turecka jednak decyzja o tym, jaka walutę zabrać ze sobą do Turcji zależy od naszych wakacyjnych planów. Niestety, z powodu małej popularności jej zakup w Polsce może być trudny i mało opłacalny.

Obecnie kurs tureckiej waluty wynosi około 1,8zł lecz wyjeżdżając na tureckie wakacje zastanówmy się czy, lokalne pieniądze są nam niezbędne. Jeżeli nasza turystyczna aktywność ograniczy się jedynie do centrów turystycznych możemy powodzeniem wykorzystywać plastikowe pieniądze. 

Karty kredytowe oraz płatnicze wydawane przez głównych operatorów są tam coraz powszechniej akceptowane, w razie konieczności umożliwia nam również korzystanie lokalnych bankomatów.

Płacenie w Turcji innymi pieniędzmi

Niestety w Turcji na pewno nie zapłacimy złotówkami, lecz nawet bez lokalnych pieniędzy możemy zrobić zakupy. Wystarczy mieć przy sobie Euro, Dolary, lub Funty Angielskie.
Władze Tureckie nie wprowadziły ograniczeń dotyczących wozu na teren kraju pieniędzy. Również opuszczając kraj nie musimy bać się utraty gotówki. Mamy jedynie obowiązek zgłaszania przewożonych kwot. Po jego spełnieniu możemy dalej swobodnie podrutować.
Wykorzystując Euro czy Dolary możemy płacić w największych miastach i głównych centrach turystycznych. Pamiętajmy jednak o konieczności znajomości aktualnych kursów poszczególnych walut oraz o dokładnym przeliczaniu wydawanej reszty.

Płacąc obcą walutą na straganach warto targować się o kurs wymiany pamiętając, iż targowanie się ze sprzedawcą jest w kulturze tureckiej dobrze widziane. Jeżeli zabraknie nam gotówki możemy skorzystać z bankomatów, które w Stambule oraz w centrach turystycznych poza lokalną walutą wydają również Euro i Dolary.

Korzystanie w Turcji z lokalnej waluty.

Jeżeli planujemy wycieczki poza główne miasta oraz zwiedzanie odleglejszych regionów kraju koniecznie należy zaopatrzyć się w lokalną walutę. Niestety poza centrami turystycznymi używanie kart płatniczych nadal jest utrudnione a sprzedawcy niechętnie przyjmują Dolary czy Euro. W lokalne pieniądze najlepiej zaopatrzyć się w bankomatach lub poprzez wymianę w kantorach.

Istnieje również możliwość wymiany pieniędzy w bankach hotelach jak również w urzędach pocztowych niestety kurs wymiany może być mniej korzystny niż w kantorach. Uwaga, jeżeli nie ma takiej absolutnej konieczności nie należy wymieniać pieniędzy na terenie lotniska, kurs wymiany będzie z całą pewnością wyjątkowo niekorzystny. 

Niezależnie od miejsca gdzie dokonujemy wymiany należy zawsze zatrzymywać dowody wymiany szczególnie, jeżeli planujemy wyjazd z kraju z zakupionymi pamiątkami lub większą ilością gotówki. Potwierdzeń takich mogą wymagać od nas tamtejsi celnicy.