Pogoda w Alanya w Turcji.

Turecka Riwiera, czyli znakomita pogoda w Alanya.

Rejon wypoczynkowy wokół miasta Alanya jest atrakcyjny dla turystów szczególnie ze względu na wspaniałe warunki pogodowe. W tym rejonie Turcji notuje się średnio trzysta bezchmurnych dni w ciągu roku. W okresie od kwietnia do października deszczowe dni stanowią prawdziwą rzadkość.

Miesiące najbardziej oblegane przez turystów, czyli maj czerwiec lipiec oraz sierpień mają zazwyczaj tylko po jednym dniu deszczowym. W miesiącach tych średnia ilość godzin słonecznych to od 11 do 13 godzin. Temperatura powietrza w czasie dnia dochodzi w tym czasie do 35C. Niestety pewnym utrudnieniem dla turystów jest stosunkowa wilgotność powietrza, która może sięgać 65%. Osoby o gorszym stanie zdrowia mogą w takich warunkach czuć się niekomfortowo. Jednak, jeżeli zdecydujemy się na plażowanie w tym czasie możemy liczyć nie tylko na bezchmurne niebo, lecz również na wspaniale ciepłą i przyjemną wodę. 

Średnia temperatura wody w morzu śródziemnym w tym czasie wacha się od dwudziestu do dwudziestu siedmiu stopni. Miesiące te są, więc idealnym czasem na leniwy wypoczynek w tureckim słońcu. Korzystając ze wspaniałej słonecznej pogody pamiętajmy jednak o tym, iż słońce operuje tam o wiele bardziej intensywnie niż w naszym kraju. Z tego powodu szczególnie w pierwszych dniach łatwo o silne poparzenia słoneczne. 

Zalecane jest, więc rozsądne korzystanie z wspaniałej pogody oraz stosowanie odpowiednich kremów zabezpieczających oraz łagodzących skutki opalania.

Jaki jest najlepszy czas dla wędrówek po Alanyi?

Region jest bogaty również w atrakcje turystyczne w postaci licznych zamków kościołów oraz meczetów. Niezapomniane wrażenia pozostawiają wędrówki wąskimi uliczkami starych dzielnic miast oraz odkrywanie pomników przyrody. Turyści planujący wakacyjne wędrówki tureckim wybrzeżem powinni raczej omijać najbardziej upalne miesiące i zdecydować się na wakacje w okresie wrzesień październik lub marzec –kwiecień. W tych miesiącach liczba dni deszczowych wzrasta do około 5 a temperatura powietrza obniża się do około 24C . Wilgotność powietrza pozostaje jednak nadal duża. Warunki te znacznie bardziej jednak niż latem sprzyjają wszelkim wędrówką i odkrywaniu Turcji nieznanej z katalogów biur podróży. 
Najmniej turystycznymi miesiącami jest okres zimy trwający od października do marca. Oczywiście nawet w tym okresie temperatura powietrza nie spada poniżej 8C. Nie ma więc mowy o temperaturach ujemnych i opadach śniegu jednak wędrówki są znacznie utrudnione z powodu liczby dni deszczowych które przekraczają ilość dziecięciu w ciągu miesiąca. 
Klimat riwiery tureckiej umożliwia wiec wypoczynek zarówno wielbicielom gorącego słońca i ciepłej wody jak również poszukiwaczom ukrytych przed masową turystyka lokalnych perełek.