Turcja morzami słynąca

Turcja otoczona jest aż czterema morzami: Morzem Śródziemnym, Egejskim, Czarnym oraz Marmara. Ciepłe wody o kolorze lazuru, słoneczne plaże na których wypoczynek jest prawdziwą przyjemnością, piękne górskie krajobrazy oddzielające wiele nadmorskich miasteczek od głębi lądu, oraz orientalny, wciąż nieco tajemniczy dla nas klimat przyciągają do popularnych nadmorskich regionów rzesze turystów.

Wybrzeże Śródziemnomorskie – Najchętniej odwiedzany region nadmorski w Turcji

Malowniczy pas wybrzeża Morza Śródziemnego podzielony jest na pomniejsze regiony: Pamfilię (zwaną też Riwierą Turecką), Wybrzeże Licyjskie, Zachodnią Cylicję oraz Wschodnią Cylicję.
Nie bez powodu wybrzeże śródziemne jest jednym z najchętniej wybieranych przez turystów regionem nadmorskim Turcji. Tutaj właśnie znajdują się popularne wśród wczasowiczów miasta-kurortywypoczynkowe jak: Antalya, Side, Kemer, Manavgat, Alanya, Fethiye, Adana czy Kaş.

Bogactwo śladów historii pozostawionych w licznych ruinach, złociste plaże połączone z błękitem ciepłego Morza Śródziemnego, rysujące się na linii horyzontu górskie krajobrazy a także bogate zaplecze turystyczne kuszą i nęcą do odwiedzenia wielu podróżników. 
Znajdują się tutaj najsłynniejsze tureckie plaże: Plaża Kleopatry w Alanyi (w której podobno kąpieli zażywała sama Kleopatra), w Kemer plaża „Moonlight” (zachwyca czystością), czy plaża znajdująca się w Antalyi o malowniczej nazwie „Lara” oraz spokojna cicha i ciepła plaża w Ineckum. Są to zdecydowane turystyczne wizytówki regionu. Zasmakujemy tutaj we wszystkim, co w Turcji najlepsze i najciekawsze.

Wybrzeże Morza Egejskiego – taniec i jachty

Region ten uważany jest za kolebkę mitów i opowieści o herosach, a także miejsce powstawania utworów greckiego pisarza – ojca poezji epickiej – Homera. Głównymi miastami turystycznymi na Wybrzeżu Egejskim są: Kuşadasi, Marmaris oraz Budrum. Od Kuşadasi możemy rozpocząć wycieczkę po najwspanialszych starożytnych miastach Turcji jak: Efez, Milet, Pirene czy Didyma.

Tutaj też znajduje się jedna z najlepszych plaż wybrzeża egejskiego – Long Beach, która ciągnie się na długości aż 22 kilometrów. Budrum zaprosi nas natomiast na taneczne szaleństwa na parkiecie, w asyście wspaniałych dźwięków i efektów świetlnych, zaś Marmaris uraczy pięknem największego, tureckiego portu jachtowego.

Region egejski i Izmir

Wybrzeże morza egejskiego jest jednym z prawdziwych turystycznych skarbów Turcji. Wybrzeże to jest miejscem, w którym każdy turysta odnajdzie atrakcje odpowiadające jego zainteresowaniom. Miłośnicy archeologii odnajdą zabytki sięgające czasów greckich. W miastach takich Izmir czy Efez są niczym prawdziwe podróże w czasie do miejsc, w których tworzyła się historia. Wspaniałe lasy przyciągają zarówno wielbicieli przyrody jak i osoby poszukujące aktywnego wypoczynku.

Wybrzeże to oczywiście wspaniałe piaszczyste plaże, na których możemy korzystać z beztroskiego lenistwa. Wybrzeże pokryte jest licznymi miejscami noclegowymi, o różnorodnym standardzie.

Turystyczny Region Morza Śródziemnego

Jest to prawdziwa Riwiera Turecka znakomicie przystosowana do potrzeb turystów. Znajdziemy tu znakomite warunki do plażowania i korzystania z kąpieli. 

Region oferuje turystom trzysta słonecznych dni. Tak jak w całej Turcji również tutaj zabytki archeologiczne są widoczne na każdym kroku. To właśnie tutaj znajduję się Antakya czyli biblijna Antiochia. Właśnie tutaj narodziła się nazwa chrześcijaństwo.

Niezwykłe krajobrazy i zabytki Kapadocji

Region Kapadocji słynie z niepowtarzalnych krajobrazów będących wynikiem wulkanicznych erupcji, które ukształtowały unikalne na światową skalę formacje geologiczne. Niezapomniane wrażenia pozostawiają również niepowtarzalne wykute w skale kościały. Znajdują się one w Parku Narodowym Göreme. Na jego terenie możemy znaleźć ponad 350 budowli wykutych w skałach. W większości są to małe świątynie mogące pomieścić do kilkudziesięciu wiernych. W licznych kościołach możemy podziwiać unikatowe i niezwykle piękne freski pochodzące zXIw. 
Zabytkiem, który zainteresuje wielbicieli techniki jest z całą pewnością podziemne miasto Kaymaklı. Mieszkańcy wybudowali swe domy wokół blisko setki podziemnych tuneli. Turyści mają możliwość zwiedzania czterech poziomów tej jakże ciekawej konstrukcji.

Wschodnia i Południowo-Wschodnia Anatolia

Region wschodniej Anatolii stanowi wspaniałe miejsce dla obieżyświatów kochających samotne podróże. W większości regionu nie spotkamy turystów. Możemy za to cieszyć się poznawaniem autentycznej kultury tureckiej. Braki w infrastrukturze turystycznej z powodzeniem zastępuje słynna gościnność osób zamieszkujących te tereny. Godnym odwiedzenia jest miasto Erzurum położone wyżej niż Giewont. Znajdziemy tam budowle sakralne z okresu Seldżuckiego i otomańskiego.

Stolica w Ankarze i centralna Anatolia.

Ankara jest nowoczesnym miastem nieróżniącym się od innych europejskich stolic. Godnym polecenie jest oczywiście mauzoleum Anitkabir które wybudowano dla Ataturk’a twórcy nowoczesnej Republiki Tureckiej. W stolicy znajduje się również Muzeum Cywilizacji Anatolii. Prezentuje ono najbogatsze i niezwykle ciekawe kolekcje muzealne pochodzące z terenu całego kraju.