Odmiany arabskiego, które usłyszymy w Tunezji. Podstawowe zwroty i rozmówki polsko-arabskie.

Język urzędowy Tunezji.

Oficjalnym i urzędowym językiem w Tunezji jest język arabski. Mimo tego, w większości urzędów i miejsc publicznych, bez problemu można porozumieć się po francusku, gdyż w każdej szkole jest on językiem obowiązkowym i jest powszechnie nazywany jako język handlowy. Jadąc do Tunezji warto zabrać ze sobą rozmówki lub też nauczyć się choć kilku podstawowych zwrotów.

Język urzędowy w Tunezji

W miejscowościach turystycznych spotkamy jednak masę obywateli którzy posługują się dodatkowo językiem francuskim. Jest to dialekt handlowy. Dzieci już od najmłodszych lat uczą się francuskiego stąd też można powiedzieć, że Tunezja jest krajem dwujęzycznym. W większych miastach i hotelach można również napotkać na osoby posługujące się językiem angielskim. Pamiętajmy o tym, iż Tunezyjczycy posiadają w jego przypadku charakterystyczny akcent który początkowo może utrudniać ich zrozumienie. Na targach, gdzie pojawia się bardzo wielu turystów usłyszeć można słowa w wielu innych językach m.in. włoskim, hiszpańskim a nawet polskim. W większości przypadków porozumiewanie oraz ubijanie targu w takich miejscach odbywa się po prostu na migi. Pomimo tego że większość z obywateli zna nawet trzy języki obce w kraju panuje spory analfabetyzm. Szacuje się że około 30% populacji Tunezji w ogóle nie umie pisać. 

Odmiany arabskiego.

W Tunezji jest stosowana pewna specyficzna odmiana języka arabskiego, która występuje jedynie w Tunezji, stąd też często usłyszymy, że językiem obowiązującym jest tunezyjski arabski. Także w poszczególnych regionach kraju spotkać się można z różnymi dialektami, które różnią się miedzy sobą. W regionach turystycznych często spotyka się w mowie mieszkańców zapożyczenia z innych języków, zwłaszcza z francuskiego i angielskiego. W hotelach i kurortach turystycznych bez problemu porozumiemy się po angielsku.

Przydatne podstawowe zwroty.

Podstawowe zwroty po arabsku Tunezja. Wybierając się do Tunezji warto opanować podstawowe zwroty w języku arabskim, które ułatwią nam kontakt z tutejszymi mieszkańcami.

Wybierając się do Tunezji warto opanować podstawowe zwroty w języku arabskim, które ułatwią nam kontakt z tutejszymi mieszkańcami. Posługując się nimi zyskujemy szacunek w oczach Tunezyjczyków, a jednocześnie mamy pewność, że zostaniemy dobrze zrozumiani. Mieszkańcy tego kraju są bardzo życzliwi i często otwarci na negocjacje cenowe. W szczególności jeżeli zaczniemy używać słów w ich rodzimym języku.

Poniżej podajemy kilka podstawowych zwrotów w języku tunezyjskim- arabskim:

  • na‘am – tak
  • lā – nie
  • marhaba – Witam
  • salaam – Cześć
  • ma‘a as-salāma – Do widzenia
  • shukran – Dziękuję
  • hal tatakallam al-lugha al-inkliziyya? – Czy mówi pan po angielsku?
  • salam alejkum – uniwersalne pozdrowienie
Zwroty grzecznościowe:Poruszanie się po krajuNoclegi, zakupy i jedzenie
Witam
Marhaba. 
Cześć
Salaam. 
Proszę
Min fadlik.. 
Dziękuję [bardzo]. 
Shukran [jazeelan]. 
Przepraszam.
Ana Asif. (do mężczyzny). Ana Asifa. (do kobiety) 
Do widzenia
Ma’salama.
Dzień dobry
SabaH ul-khayri.
Tak
Na’am. 
Nie
Laa.
Ile kosztuje bilet do…?
Adash tazkara ila…? 
Gdzie jest…?
Keef bawsal la…? 
Proszę mnie zawieźć do…
Khodni ila… 

kawa
kah’wa 
herbata
shay’ 
piwo
beerah 
Proszę o rachunek.
Leh’seb min fadlak. 
Czy są wolne pokoje?
Endkom ghoraf edafeyeh? 
Ile kosztuje pokój jedno-/dwuosobowy?
Adeish il ghorfeh li shakhs/shakhsein? 
Czy mogę prosić o menu? 
Momken ashoof il menu? 
śniadanie
al iftar 
obiad
al ghada 
kolacja
al isha’ 
Chciałbym…
Ooreed… 
kurczak
dajaj 
wołowina
baqar 
sałatka
salata 
warzywa
khudrawat 
owoce
fawakat 
Ile to kosztuje?
Bikam hatha? 
Potrzebuję…
Ahtaj…