Pierwsze miasto Nowego Świata – Santo Domingo

Stolica Dominikany, Santo Domingo, pierwsze miasto Nowego Świata, została założona w 1496 roku przez Bartłomieja Kolumba, brata wielkiego admirała Krzysztofa Kolumba. Santo Domingo zbudowano według planów szachownicy.

Budowle w Centro Colonial powstały w zaledwie kilka lat po odkryciu tej części świata przez Europejczyków w roku 1492. 

Powstałe w początkach XIV wieku Santo Domingo było pierwszym na półkuli zachodniej centrum hiszpańskiego handlu i kultury oraz siedzibą pierwszego w Ameryce uniwersytetu założonego w 1538 roku.

Zabytki Santo Domingo

Te pierwsze południowoamerykańskie miasto słynie z najstarszych zabytków tego kontynentu, które są świadkami istotnych wydarzeń kolonialnej historii. 

Historyczna część Santo Domingo została uznana przez UNESCO w 1990 roku za kulturowe dziedzictwo ludzkości. 

Miasto ma ponad trzysta atrakcji: wspaniałe pałace kolonialne, piękne, małe uliczki, zacienione place, wspaniale odrestaurowane historyczne zabytki, kościoły i domy. Na szczególną uwagę zasługuje Dom Kolumba, pierwszy dom w Santo Domingo i wspaniały Alcazar de Colon, zbudowany przez Diego Kolumba, syna admirała i wicekróla wyspy. To zbudowany z kamienia górujący nad portem dwupiętrowy pałac-muzeum i ma bardzo bogatą kolekcję mebli i przedmiotów kultu religijnego Hiszpanii z XVI i XV wieku. Niedaleko od domu Kolumba jest katedra Najświętszej Maryji Panny, pierwsza katolicka katedra w Ameryce. Blisko katedry, w pięknym parku miejskim znajduje się brązowy posąg Krzysztofa Kolumba – na cześć odkrywcy Ameryki.

Jednym z najbardziej imponujących budynków w Santo Domingo jest Pałac Narodowy, siedziba prezydenta, zespół architektoniczny placu Kultury. Na placu Kultury: Galeria Sztuki Współczesnej, Teatr Narodowy, Teatr Powszechny, Muzeum Człowieka i Biblioteka Narodowa. 
W stolicy znajduje się ogromna liczba tropikalnych parków, wśród których wyróżnia się ogród botaniczny z rzadkimi gatunkami drzew i park Mirador del Sur.

Inne atrakcje Santo Domingo

Nowoczesne miasto oferuje inne atrakcje, począwszy od słynnego Malecon, popularnego wśród mieszkańców stolicy miejsca rozrywek i zabaw. Malecon to promenada z rzędami palm kokosowych rozciągająca się na długości kilku kilometrów wzdłuż Morza Karaibskiego. Stąd też wieczorem wyraźnie widać ogromny budynek z białego marmuru w kształcie krzyża , w którym mieści się mauzoleum wielkiego odkrywcy, Krzysztofa Kolumba. 

Atrakcją w Santo Domingo jest akwarium z dziewięćdziesięcioma akwariami i siedmioma zbiornikami wodnymi. Są one pełne ryb tropikalnych o wszystkich barwach i kształtach. Znajduje się ich tu ponad trzy tysiące gatunków. W specjalnym tunelu można oglądać ryby i rekiny również od dołu i z bliska.

W mieście jest też ogród zoologiczny, w którym nie ma klatek i krat, a zwierzęta trzymane są w swoim naturalnym środowisku. Na obszarze dziesięciu kilometrów kwadratowych stworzono im warunki tropikalne, pustynne i sawannę. W ogrodzie jest staw z krokodylami, afrykańskie równiny i ptaszarnie. Po parku jeździ kolejka wąskotorowa.