Nie każdy z nas może pozwolić sobie na wakacyjny urlop. Jednakże decydując się na przyjazd na Kretę poza sezonem, również możemy liczyć na udany wypoczynek. Wcześniej wystarczy zorientować się, jakie atrakcje czekają na nas na miejscu. Sprawdź zatem, jak może wyglądać Twój kwiecień na Krecie.

Pogoda i temperatury

Pogoda w kwietniu na Krecie, to coraz cieplejsze dni i noce. Temperatura w nocy nie będzie przekraczała 11st.C. W ciągu dnia, poczujemy już mocniejsze uderzenie ciepła, a słupek rtęci będzie się wahał między 20-22 st.C. Kwiecień na Krecie to również coraz więcej pogodnych dni, które zapewni nam 8 godzin słońca każdego dnia. W tym miesiącu można również zauważyć znaczny wzrost temperatury wody, która będzie sięgała już 17st.C.

Kreteńskie święta w kwietniu

Wybierając kwiecień, jako miesiąc swojej wizyty na Krecie, możemy być przygotowani na sporą dawkę duchowej strawy. Dlaczego? Otóż, Kwiecień na Krecie oznacza przede wszystkim obchody Wielkanocy. Dla Kreteńczyków jest ona wciąż wielkim świętem prawosławnym, obchodzonym szalenie uroczyście. Dowodem, czego mogą być chociażby uroczyste procesje do Grobu Pańskiego. Dla turysty oznaczają one doskonałą okazję do posłuchania na żywo najpiękniejszych pieśni prawosławnych. Odbywają się one głównie w piątek i sobotę. Są to dni wolne od pracy. Ponadto w kwietniu na Krecie obchodzone jest też święto patrona wyspy św. Jerzego. Święto ku jego czci odbywa się 23 kwietnia. W tym czasie w Asi Gonia gromadzą się okoliczni pasterze i dzielą między sobą mlekiem owczym.
Ważne!
Kreteńczycy przywiązują ogromną wagę do obchodów Wielkanocy, jednakże skupiają się przede wszystkim na uczczeniu dni, które poprzedzają samo główne święto. Na czas obchodu Wielkanocy czyli okres obejmujący 4 dni – piątek, sobotę, niedzielę i poniedziałek, wszystkie urzędy są pozamykane. Możemy jednak spotkać się z sytuacją, kiedy niektóre sklepy (głównie te mniejsze) będą otwarte, ale tylko przez kilka godzin.
czy wiesz, że …
…na wyspie znajdują się tylko dwa kościoły katolickie? Ma to związek z faktem, że Kreteńczycy w zdecydowanej większości to wyznawcy prawosławni.
Autor: Tamara Rosłon

Prawa do artykułu należą do serwisu Kreta Pogoda
Wszelkie prawa należą do serwisu Kreta Pogoda.