Podobno Kreteńczycy określają swoją wyspę mianem „Wielkiej”. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż faktycznie Kreta to największa grecka wyspa oraz trzecia, co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. „Wielkość” Krety można też tłumaczyć wielością atrakcji, jakie czekają na przybywających na nią rok rocznie turystów. Czyni to jednocześnie wyspę dość „uniwersalną” i sprawia, że nie sposób się tam nudzić, bez względu na porę roku. Sprawdź, jak może wyglądać Twój marzec na Krecie.

Pogoda i temperatury

Marzec na wyspie to początek wiosny i zwiastun coraz większego ocieplenia. Temperatury w ciągu dnia sięgają 17-18st.C. Nocą z kolei słupek rtęci może pokazywać pomiędzy 8-9 st.C. Panująca temperatura wody sięga z kolei 16st.C. Można zauważyć również liczniejsze już przejaśnienia. Liczba godzin słonecznych nie przekracza 6-ściu.

Atrakcje marca na Krecie

Wybierając marzec na Krecie, możemy na przykład przyjrzeć się jak wygląda tam święto narodowe Kreteńczyków, jakim jest Dzień Niepodległości. Święto to odbywa się 25 marca i jest ustawowo dniem wolnym od pracy.
Na amatorów przyrody, czeka na Krecie miłe zaskoczenie. Otóż marzec to ten miesiąc, w którym zaczynają rozkwitać kwiaty. Najliczniejszym gatunkiem są orchidee i to właśnie one mogą oczarować nasze oczy. Do tej pory opisano blisko 80 gatunków tych kwiatów w tym również i endemicznych takich jak np.: storczyk capi. Poza tym na wyspie znajdziemy orchidee, które występują na obszarze całej Europy.
Marzec to również doskonała okazja do przekonania się, iż turystyka górska to główna dziedzina rekreacyjna, jaka dominuje na Krecie. Aby móc w pełni wykorzystać możliwości tej oferty, wystarczy udać się do Irkalionu. Tam znajduje się agencja Wild Nature, która organizuje bardzo ciekawe wycieczki górskie w najbardziej nieodkryte obszary Krety. Wycieczki bywają bardzo zróżnicowane i zawierają w sobie elementy: trekkingu, jazdy samochodami terenowymi oraz jazdy rowerem górskim. UWAGA! Najlepiej wybrać się na taką wycieczkę grupą. Wtedy koszta są nieco niższe a dodatkowo, jeśli grupa przekroczy liczbę 8 osób, można liczyć na własnego kucharza.
Czy wiecie, że:
…w 2001 roku w marcu odnotowano prawdziwe fale upałów z 30-stopniowymi temperaturami? Był to jednak wyjątek, który zdaje się potwierdzać regułę, iż Kreta to zadziwiająca na wskroś wyspa.