Kreta, Grecja

Położona na dwóch morzach Kreta jest największą pośród wysp greckich. Otoczona jest wodami Morza Kreteńskiego (zwanego również Mirtejskim) oraz Morza Libijskiego. Wiele czynników wpływa na to, iż jest również jednym z najchętniej wybieranych miejsc na wczasy.
Pierwszym z nich może być to, że lato trwa tutaj najdłużej w całej Grecji. Doskonałe warunki napotkamy od wiosny aż po jesień.

Drugim czynnikiem wpływającym na popularność Krety jest z pewnością krajobraz, który jest połączeniem zarówno pięknych górskich krajobrazów jak i różnorakich plaż nad pięknymi, ciepłymi wodami.

Co warto zobaczyć na zachodniej części Krety?

Największym miastem na zachodzie Krety jest Chania. W tym wiecznie tętniącym życiem, portowym miasteczku ciekawostką są weneckie i tureckie cechy miasta. Przez wzgląd na to, często uważa się Chanię za najładniejsze miasto na Krecie.

Z atrakcji obowiązkowym punktem jest odwiedzenie Meczetu Janczarów, który przed przekształceniem był kościołem chrześcijańskim – dziś organizowane są w nim wystawy muzealne. Niedaleko malowniczego portu znajdziemy ruiny najstarszej twierdzy – Castelli.
Warto również poświecić chwilę na Park Miejski z sławnymi ogrodami, założonymi przez Turków. Dziś uchodzą one za najpiękniejsze na całej wyspie. W pobliżu atrakcją szczególnie dla dzieci, będzie z pewnością małe ZOO. Kurorty wczasowe w regionie Chania to m.in.: Maleme, Aghia MariaKastelli – Kissamos czy Kolymbari. Chcąc zażyć nieco opalenizny udajmy się na jedną z tutejszych skąpanych w słońcu plaż: Agia Marina, Kissamos, Georgiopulis lub Akrotiri.

Centrum zachodniej części Krety zajmują najpiękniejsze na wyspie góry – Lefka Ori (tzw. „białe góry”). Ich niewątpliwym krajobrazowym atutem jest Wąwóz Samaria o długości 15 km i parusetmetrowych skalnych ścianach. Inne urocze miasteczka tego regionu to: Rethymnon, Sitia, Agios Nicolaos.

Atrakcje na północy Krety

Zdecydowany prym w atrakcjach na północnej części tej greckiej wyspy wiedzie Heraklion. Znajdziemy tu sporo zabytków, ale i ciekawostek etnograficznych. Platia Ekaterini jest środkiem miasta, zaś Platia Elefterios (Plac Wolności) jego sercem. Tuż obok znajduje się Muzeum Archeologiczne. Ozdobnym spadkiem po namiestnikach weneckich są fontanny dumnie przyozdabiające wiele z placów.

Najciekawsze to: Fontanna Bembo, Fontanna Segredo, a przede wszystkim Fontanna Morosiniego – z morskimi płaskorzeźbami, podtrzymywana jakby przez efektownie stylizowane lwy. Po Wenecjanach oraz Turkach pozostały również mury obronne, z słynnymi Siedmioma Bramami Kandii. W okolicach Heraklionu koniecznie odwiedzić trzeba Knossos, gdzie zobaczymy ruiny labiryntu Minosa.

Wschodnia część Krety

Idyllą dla kochających rozrywki w typie nocnych szaleństw na parkiecie jest Hersonissos – główne miasto na wschodniej Krecie. Jednak prócz licznych klubów, dyskotek, barów odnajdziemy tu również przepiękne plaże, jak np.: Matala, Lourdes, Agia Pelagia, Bali. Ciepłe promienie słońca oraz orzeźwiające kąpiele w morzu, z pewnością dostarczą nam sił na późniejszą zabawę do białego rana.

Kreta – czy warto wybrać tą właśnie spośród greckich wysp na miejsce wypoczynku?

Zdecydowanie tak! Skosztujemy tutaj wszystkiego o czym można zamarzyć. Ciepła i błogiego lenistwa na czystej plaży schodzącej do błękitnego morza, nocnych tańców przy wyśmienitej (nie tylko greckiej) muzyce, kuchni śródziemnomorskiej – zdrowej i przy tym pysznej, smaku historii i kultury greckiej – jakże bogatej i różnorodnej. Zabierzemy stąd pamiątki w postaci tradycyjnych i charakterystycznych wyrobów ceramicznych czy tkackich, zasmakujemy w zakupowym szaleństwie przy ulicy Delalou.
Kreta to wymarzone miejsce na wakacje.