Dlaczego właśnie Dominikana?

Republika Dominikańska to bardzo ciekawy zakątek, warty jego odwiedzenia. Nie chodzi tu tylko, o malownicze aczkolwiek bardzo imponujące widoki jak chociażby gaje bananowców czy plantacje trzciny cukrowej lub tytoniu. Dominikana urzeka również swoją przyjaznością i gościnnością. Poza tym, imponuje ona również, licznymi formami rekreacyjno – rozrywkowymi. Niemal każdy jej obszar, obfituje w zupełnie odmienne atrakcje. Odwiedzając największe ośrodki wypoczynkowe na Dominikanie, czy chociażby oglądając w Internecie zdjęcia samej tylko stolicy tego wyspiarskiego kraju, aż trudno uwierzyć, jak wiele on przeszedł.

Najważniejsze przeszłe wydarzenia.

Dominikana została odkryta w 1492 roku. Liczy, więc sobie, co najmniej 520 lat. Przez ten czas, sporo wydarzyło się na jej obszarze. Trudno jest wymienić wszystkie wydarzenia historyczne, z jakimi związana jest ta wyspa, dlatego też my, skupimy się tylko na tych – naszym zdaniem – najważniejszych. Pierwsza data, to oczywiście rok 1492 czyli odkrycie Dominikany przez Krzysztofa Kolumba, którego – jak podają źródła – ciało spoczęło ostatecznie właśnie na jej obszarze. Inne ważne wydarzenie to rok 1496 czyli założenie u ujścia rzeki Ozama miasta Santo Domingo – obecnie jawiącego się jako stolica Dominikany oraz jedno z najstarszych osad w Ameryce. Jako godne odnotowania wydarzenie historyczne jest także odzyskanie niepodległości przez Dominikanę – był to rok 1844. Ważnym wydarzeniem w dziejach Dominikany to także pierwsze wolne wybory. Miały one miejsce w 1962 roku. Wówczas stanowisko prezydenckie objął Juan Bosch. Rok 1979 – to data oznaczająca pierwszą zagraniczną pielgrzymkę śp. Papieża Jana Pawła II. Ważne wydarzenie dotyczące również Dominikany to wybory prezydenckie, które trzykrotnie (niemal pod rząd) wygrywa ten sam człowiek czyli Leonel Fernándezdziałacz niepodległościowy. Pierwszy raz, objął on to stanowisko w roku 1966. Następnie w 2004 roku, również on został wybrany na prezydenta. Obecnie od 2008 roku, znowu piastuje on ten urząd.

Współczesne ważne wydarzenia historyczne.

Mówiąc o współczesnej historii Dominikany na odnotowanie zasługują następujące wydarzenia, niektóre o dość dramatycznym przebiegu. Rok 2010 – trzęsienie ziemi na Haiti, które odczuwalne było również na obszarze Dominikany, która zajmuje większą część wyspy; Rok 2011 – przez obszar Dominikany przechodzi dość groźny i silny Huragan Irene.