Kraj, jakim jest Tajlandia graniczy z najstarszymi potęgami takimi jak Chiny i Indie. sama jawi się jednak, jako państwo dość „młode”. Jej historia sięga około 3500 r. p.n.e. .Świadczą o tym między innymi cenne znaleziska na północnym wschodzie Tajlandii – w mieście Ban Chiang takie jak: kunsztowne narzędzia i naczynia wykonane z brązu. (źródło: Steve van Beck: „Kieszonkowy przewodnik: Tajlandia –  środka”). 

Historia Tajlandii w pigułce

3500 r. p.n.e. –  to data, którą umownie przyjmuje się za początek państwa Tajlandii.
1238 r. – Tajlandia zyskuje miano niezależnego państwa.
1782 r. – wtedy zostaje powołana do istnienia stolica Tajlandii – Bangkok.
1860 r. – Tajlandia podpisuje traktaty o przyjaźni i współpracy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi oraz wieloma krajami europejskimi.
1863 r. – powstaje pierwsza brukowana ulica w Bangkoku.
1932 r. – w Bangkoku powstaje pierwszy Most Pamięci.
Lata 60 XX wieku – wielki boom budowlany w Tajlandii – wówczas nie było niemal tygodnia, bez pojawienia się nowego budynku różnego przeznaczenia.
Lata 80-te i wczesne 90-te – okres rozwoju ekonomicznego – najbardziej widoczny na obszarze stolicy Bangkoku.
Lata 40-te XIX wieku – na obszarze południowej Tajlandii na wyspie Phuket odkryto pierwsze złoża cyny; był to przełomowy moment dla rozwoju gospodarczego tego obszaru Tajlandii. 
2004 – Tajlandię nawiedza Tsunami, które niesie ze sobą ogromne straty materialne oraz powoduje śmierć tysiąca mieszkańców. 
29 maj 2010 – władze Tajlandii znoszą godzinę policyjną na niektórych obszarach kraju; Bangkok – stolica Tajlandii oraz 23 inne prowincje, objęte są nadal tym nakazem, w związku z czym, każdy turysta, który przebywa na obszarze kraju po zmroku, powinien mieć przy sobie paszport oraz bilet potwierdzający pobyt na obszarze kraju.
Sierpień 2011 – na obszarze Tajlandii powstaje pierwsza elektrownia słoneczna.