Szczepienia, Turcja.

Przed wyjazdem nie ma obowiązku szczepień, jednak warto sprawdzić czy posiadamy niżej wymienione:

  • WZW B 
  • Błonica
  • Tężec
  • Polio
  • Dur brzuszny
  • WZW A
  • Wścieklizna

Ryzyko zarażenia jakąkolwiek chorobą na terenie Turcji nie jest zbyt duże, jednak jak mawia znane przysłowie: „ strzeżonego, Pan Bóg strzeże”. Jeśli więc chcemy uniknąć niepotrzebnych kłopotów po powrocie do kraju, przed wyjazdem dokonajmy wyżej wymienionych szczepień. W szczególności dotyczy to dzieci, których organizm jak wiemy, jest o wiele bardziej podatny na wszelakiego rodzaju infekcje.

Jaka jest opieka zdrowotna w Turcji?

Opieka zdrowotna w Turcji jest bardzo dobrze rozwinięta. Obok publicznych placówek nad,którymi nadzór prowadzi Ministerstwo Zdrowia działa także prywatna służba zdrowia w postaci bardzo dobrze wyposażonej sieci klinik i szpitali. Standardowe wizyty lekarskie kosztują w Turcji około 50 USD. Jeśli przyjdzie nam spędzić dobę w szpitalu, w przypadku placówek publicznych zapłacimy do 50 USD, natomiast w prywatnych nawet do 500 USD w zależności od jakości szpitala. W Turcji widać wyraźny kontrast pomiędzy państwową, a prywatną służbą zdrowia. W tej pierwszej szpitale są słabo wyposażone, powiedzieć można, nawet gorzej niż w naszym kraju. Istnieją poważne problemy z utrzymaniem wymaganej higieny. W większości przypadków w czasie pobytu w szpitalu musimy sami zapewnić sobie jedzenie, gdyż nie działają w nich stołówki.

Prywatyzacja służby zdrowia wyszła Turkom na dobre. Podniósł się komfort usług, polepszyło wyposażenie placówek, wzrosły kompetencje personelu medycznego. Prywatne szpitale w większości przypadków uznają polisy ubezpieczeniowe, jednak może się zdarzyć również tak, że będziemy musieli zapłacić za zabieg czy pobyt w szpitalu gotówką. W przypadku drobnych problemów ze zdrowiem warto udać się do apteki gdzie farmaceuta da nam odpowiednie leki, często na receptę bez konieczności udania się do lekarza. Jeśli musimy już wybrać się do placówki służby zdrowia, mamy do wyboru: kliniki, szpitale i przychodnie. Lekarze są bardzo dobrze wykształceni, posiadają specjalizacje. Wyróżniamy internistów, ginekologów, pediatrów, chirurgów i okulistów.

Ubezpieczenia, Turcja.

Przy wjeździe na teren Turcji nie wymaga się posiadania ubezpieczenia osobowego. Warto jednak przed wyjazdem wybrać się do ubezpieczyciela i wykupić pakiet, który pokryje ewentualne koszty leczenia na terenie kraju. Pobyt bez ubezpieczenia zdrowotnego w prywatnych klinikach może okazać się zabójczy dla naszego portfela. Szczególnie drogie są zabiegi specjalistyczne oraz sam pobyt w szpitalu. Pakiet ubezpieczeniowy powinien również zapewniać odszkodowanie w przypadku wypadku losowego czy poważnego uszczerbku na zdrowiu.