Pogoda w Alanya w maju. Średnie temperatury powietrza i wody.

Maj – Alanya – pogoda

Na przestrzeni całego roku w maju następuje bardzo szybkie poprawienie się pogody w Alanaya. Kurort mieści się w Riwierze Tureckiej na wybrzeżu Morza Śródziemnego, dlatego na pogodę w tym ma wpływ klimat podzwrotnikowy o charakterze śródziemnomorskim. Średnie temperatury w ciągu całego miesiąca sięgają około 20-21°C.

Maj – Alanya – temperatury powietrza

Słupek rtęci w maju w Alanya nie powinien wskazywać wartości mniejszej niż 16°C, ale też raczej nie przekracza 26°C. Im bliżej końca maja tym coraz większy jest ruch turystyczny. W końcu każdy następny dzień jest cieplejszy od poprzedniego. Meteorolodzy zaobserwowali, że w maju występuje sporadyczna ilość dni deszczowych. Dzięki temu turyści przyjeżdżający do Alanya mają niemalże zagwarantowaną słoneczną pogodę.

Maj – Alanya – temperatury wody

Woda w Morzu Śródziemnym jest ciepła, ponieważ temperatura o tej porze osiąga średnią wartość 20°C. Bywalców na plaży nie brakuje i kąpielowiczów jest również coraz więcej. Pogoda jest sprzyjająca do opalania się, a także próbowania sportów wodnych, na które zresztą w maju otwiera się sezon.

Maj – Alanya – czy to dobry miesiąc na urlop w Turcji?

Polacy do Turcji wyjeżdżają głównie podczas długiego weekendu majowego. Są to pierwsze dni, w ciągu których można wziąć urlop i wybrać się na wczesne wakacje. Pomysł by wyjechać właśnie na Riwierę Turecką w maju jest bardzo dobry. Początek sezonu to czas kiedy nie ma jeszcze maksymalnego przepływu turystów, a ceny za wszelkie usługi turystycznie nie są jeszcze zawyżone do maksimum. Wyjeżdżając do Alanya trzeba odpowiednio się spakować. W walizce powinny się znaleźć przede wszystkim wszelkiego rodzaju kosmetyki do opalania oraz po opalaniu. Nie można zapomnieć o odpowiednim nakryciu głowy, szczególnie jeśli do Alanya wyjeżdżają małe dzieci lub osoby starsze. Mimo, że temperatura w maju nie powinna spaść poniżej 15°C, to warto ze sobą zabrać ciepłe rzeczy do ubrania. Urlop w tym czasie powinien być zakłócony opadami deszczu. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia w maju jest naprawdę niewielkie, a jeśli już się pojawi to tylko przelotnie. Lepiej ten moment przeczekać w przytulnej kawiarni lub w ciekawym muzeum.