Mumbaj, dawny Bombaj

Jest stolicą indyjskiego stanu Maharasztra, znajdziemy tutaj mnóstwo kolorowych bazarów i targowisk, można kupić tam dosłownie wszystko, o czym tylko można pomyśleć. Każdego roku przybywa tutaj coraz więcej milionerów, a także dynamicznie zwiększa się populacja, za kilka lat może stać się najbardziej zaludnionym miastem na świecie.

Pogoda w Mumbaju

Mumbaj znajduje się w klimacie tropikalnym, tak więc występują tutaj tylko dwie pory roku, sucha oraz wilgotna. Pora wilgotna trwa od marca do października, charakteryzuje się dużą wilgotnością oraz temperaturami, które przekraczają 30 stopni Celsjusza, od czerwca do września występuje pora monsunowa, kiedy występują obfite opady. Od listopada do lutego trwa pora sucha, temperatury mogą spaść nawet do 11 stopni, spada również wilgotność.

Zwiedzanie Mumbaju

W Mumbaju najlepiej poruszać się kolejami miejskimi lub promami, ze względu na tłok uliczny, komunikacja prywatna wręcz nie istnieje, dlatego nie warto myśleć o wypożyczaniu samochodu. Można korzystać z autobusów, są jednak one bardzo zatłoczone, co wykorzystują kieszonkowcy, jednak są one o wiele tańsze. Popularne są także zmotoryzowane riksze i taksówki.

Zabytki Mumbaju

  • Chhatrapati Shivaji Terminus jest to główny dworzec kolejowy, znajdujący się na liście UNESCO, wybudowano go w 1888 roku w stylu gotyckim.
  • Fontanna Flora zbudowana w 1864 kamienna fontanna, nadano jej imię rzymskiej bogini Flory.
  • Świątynia Mahalaxmi wybudowana ok. 1785 roku, jest jedną z najbardziej znanych hinduistycznych świątyni Mumbaju .
  • Asiatic Society of Mumbai jest jedną z najstarszych bibliotek publicznych w mieście, wybudowano ją w 1830 roku.
  • Park Gowalia Tank w parku tym Mahatama Gandhi nawoływał brytyjski rząd, aby opuścił on indie.
  • Jaskinia słoni tzw. Elephant Caves, wykuta w skale świątynia znajdująca się na liście UNESCO, poświęcono ją bogowi Shiwie.
  • Brama indii łuk wznoszący się na wysokość 26 metrów.
  • Kościół rzymskokatolicki Mount Mary
  • Meczet Haji Ali Daragh zbudowany przez arabskiego kupca, połączony jest ze świątynią Mahalaxami, jednak ścieżkę widać jedynie podczas odpływu.

Będąc w Indiach, warto odwiedzić Mumbaj, można zobaczyć w nim nie tylko historyczne budowle, ale także kontrasty pomiędzy klasami społecznymi, które są tutaj doskonale widoczne i zmuszają do myślenia.