Samochodem na Kretę …

… dostać się można z Pireusu promem. Nie jest to nic skomplikowanego, wystarczy jeszcze w Polsce kupić sobie bilet na stronie www.ferries.gr.
Jeśli chodzi o połączenia to jest w czym wybierać, promy pływają do Iraklionu, Rethymnonu i Chanii. Ceny są zależne od standardu i szybkości promu. Główne kryteria wyboru w naszym przypadku to były: cena i nocna pora płynięcia. Padło na Elyrosa z Anek Lines. Za bilet dla dwóch osób na decku i samochodu zapłaciliśmy 146 euro. Prom, który wypływa z Pireusu o 22:00 do Chani dociera na 6:00 o poranku.
Bilet zakupiony w Polsce trzeba odebrać w Pireusie w biurze przewoźnika, którego się wybrało. Potem pozostaje tylko przedrzeć się przez korek do odpowiedniego pirsu. Na pirsie trzeba być dwie godziny przed wypłynięciem. Najpierw na prom wjeżdżają ciężarówki ,a potem dopiero małe pojazdy. Podróż na decku kojarzyć się może z drewnianymi ławkami na otwartym pokładzie. Tak może być jeśli się bardzo chce. Większość ludzi zaraz po wejściu na prom wędruje w górę i właśnie w takie miejsce dociera. Ja radzę udać się jednak do restauracji na dziób. Jak się odpowiednio wcześnie tam trafi to można sobie zająć bardzo wygodną kanapę i spędzić podróż w wygodzie i ciszy. To ważne, gdy się płynie nocą i człowiek chce sobie trochę kimnąć. Ze spaniem nie ma się co krępować, wszyscy prędzej czy później pokładają się w zupełnie nieprawdopodobnych miejscach.. kanapa w restauracji jest w takim przypadku zazdrośnie strzeżonym luksusem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby sobie wykupić kabinę.

Loty na Kretę

Loty czarterowe to dosyć wygodny i najczęstszy sposób podróżowania na Kretę. W chwili obecnej najpopularniejsze firmy realizujące tego typu połączenia z Polski to:

  • Aegean Airlines
  • Enter Air
  • Travel Service
  • LOT Ruch Lotniczy

Ruch lotniczy na Krecie obsługiwany jest przez trzy lotniska, przy czym tylko na dwóch największych lądują samoloty wykonujące połączenia spoza terytorium Grecji.
Najważniejsze lotniska Krety to:

  • Międzynarodowe lotnisko im. „Nikosa Kazantzakisa” w Heraklionie (Κρατικός Αερολιμένας Ηρακλείου, „Νίκος Καζαντζάκης”)
  • Międzynarodowy Port Lotniczy im. I.Daskalogiannisa w Chanii
  • Port lotniczy w Sitia (Pas startowy o długości ok 2km, wykorzystywany głównie do obsługi ruchu lokalnego).

Od dłuższego czasu rozważana jest również budowa nowego międzynarodowego portu lotniczego w miejscowości Kastelli (obok istniejącego już lotniska wojskowego). Ze względu na problemy z finansowaniem, a co za tym idzie również kłopotami z pozyskaniem dofinansowania z środków Unii Europejskiej, inwestycja ta znajduje się jedynie w sferze dalekosiężnych planów. Osoby które chcą się jednak dostać na Kretę wraz z własnym samochodem będą musiały skorzystać z pośrednictwa promu. Obecnie najczęściej wybierane połączenia to rejsy z Włoch (Wenecja) oraz kontynentalnej Grecji (Pireus). Dominującą rolę w obsłudze tego rodzaju transportu odgrywają porty położone w Heraklionie oraz w Chanii (Souda). Najpopularniejsi armatorzy operujacy na tych trasch to: Hellenic Seaways ANEK Lines Minoan Lines Superfast Ferries.
Autor: Tamara Rosłon

Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Kreta Pogoda
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Kreta Pogoda – artykuł chroniony