Kreteńska zima należy raczej do łagodnych, pod względem panujących temperatur. Jedynym minusem tej pory roku, są częste opady śniegu oraz liczne zachmurzenia. Czy zatem styczeń na Krecie to dobry pomysł? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim, dlatego, że na obszarze wyspy nie brakuje miejsc idealnych do uprawiania narciarstwa alpejskiego. Po drugie panujące pogoda i temperatury, są dość przyjazne. I wreszcie po trzecie nie będą nam towarzyszyły tłumy turystów. Możemy też liczyć wówczas na równie przyjazne, co sama aura, obowiązujące ceny.

Styczeń na Krecie w skrócie

Styczeń należy do jednych z najbardziej chłodnych miesięcy zimowych. Temperatura w ciągu dnia osiąga wysokość ok. 14st.C. W nocy jest dużo chłodniej i wtedy słupek rtęci spada do ok.7st.C. Panująca wówczas temperatura wody osiąga ok. 16st.C. W styczniu na Krecie przeważają dni z zachmurzeniem a ilość godzin słonecznych wynosi 3.

Jak spędzić styczeń na Krecie?

Jak już wcześniej zostało to zasygnalizowane, na obszarze Krety nie brakuje obszarów idealnych do uprawiania narciarstwa alpejskiego. Trasy są dość rzadko uczęszczane, co daje większą gwarancję niepowtarzalnych doznań. Jedynym minusem jest tu niezbyt duża liczba wyciągów, które je obsługuje ograniczająca się do zaledwie dwóch. Styczeń na Krecie to również doskonała okazja do poznania miejscowych obyczajów. Wtedy, bowiem życie mieszkańców wyspy, wraca do normy. W miastach i miasteczkach panuje wzmożony. Na drogach możemy zauważyć ciężarówki wypełnione drewnem i oliwkami. Niekiedy przewożone są również zwierzęta gospodarskie. Przyjazd w styczniu na Kretę, to dobra decyzja z jeszcze jednej przyczyny. Otóż, wówczas właśnie wyspa zaczyna budzić się do życia. Chodzi tu głównie o roślinność. Możemy się o tym przekonać wybierając na wycieczki piesze po okolicy. Najbardziej polecanymi obszarami stają się wówczas:

  • wąwóz Samaria – najsłynniejszy wąwóz na całej wyspie; znajdują się na jego obszarze bardzo rzadkie gatunki roślin i zwierząt, również takie, które nie występują już na żadnym innym obszarze;
  • wąwóz Ardena – wypełniony pięknymi formacjami skalnymi oraz jaskiniami.

Liczne przewodniki zachęcają nas również do odwiedzenia Gór Białych. Ten zespół górski znajduje się na zachodnim obszarze wyspy. Jego najwyższy szczyt – Pachnes – sięga 2453 m n.p.m. wysokości. Wytrawni znawcy widzą spore podobieństwo między Górami Białymi a Zachodnim Piętrem Tatr. Różnią się od nich tym, że na obszarze Gór Białych, znajdują się unikalne i bardzo głębokie wąwozy.
Autor: Tamara Rosłon
 

Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Kreta Pogoda
Wszelkie prawa należą do serwisu Kreta Pogoda.