Odkąd Bułgaria stała się członkiem Unii Europejskiej zaczęła się bardzo dynamicznie rozwijać. Wiele miast i turystycznych resortów przeszło boom budowlany. Nadmorskie i górskie wakacyjne resorty szybko zdobyły popularność wśród wczasowiczów. Rozwinęły się różnorodne sklepy i noce życie.

Niesamowite bułgarskie góry zajmują prawie połowę terytorium kraju. Złociste plaże ciągną się wzdłóż Morza Czarnego na przestrzeni ponad 300 kilometrów co sprawia, że wielu ludzi spędza wczasy i wakacje na pięknych plażach w Bułgarii. Wczasowicze mają do wyboru autentyczne Bułgarskie miasteczka i wioski, które zachowały swój urok i kuszą turystów swoją bułgarską gościnnością. Bułgaria jest szczególnie dumna ze swojej bogatej tradycji i folkloru, które są bardzo ważne w codziennym życiu Bułgarów.

Oprócz niesamowitych wakacji nad morzem Bułgaria ma także do zaproponowania wiele innych atrakcji turystycznych:

• Sofia – stolica Bułgarii z wieloma architektonicznymi wpływami różnych kultur. Znajduje się tutaj wiele muzeów (wspanmiałe muzeum archeologii), kościołów (niesamowity złocony kościół Nevskiego i najpopularniejszy kościół Św. Sofii), galerii i oper

• Koniecznie skosztuj wina i owoców w Melniku

• Stare miasto Plovdiv – drugie co do wielkości w Bułgarii przedzielone rzeką Martisą.

• Odwiedź w wakacyjny urlop świątynię Batchkovo , która znajduje się 8km od miasta Plovdiv. To tylko kilka z wielu atrakcji Bułgarii.

Wczasy w Bułgarii, w okresie komunizmu kojarzyły się w Polsce z wielkim luksusem i były dostępne jedynie dla wybranych. Dziś jest to kraj, który jest stosunkowo rzadko odwiedzany przez naszych rodaków. Częściej wybieramy wszelkie egzotyczne kierunki, gdzie przez cały rok jest ciepło i słonecznie. Warto jednak przypomnieć sobie o poczciwej Bułgarii, gdyż oprócz niskich cen ma wiele innych, atrakcyjnych rzeczy do zaoferowania. W sezonie letnim zachęcamy do odpoczynku na wschodnim wybrzeżu, które zachwyci pięknymi plażami. W sezonie zimowym natomiast polecamy południowe tereny górskie, które słyną z profesjonalnych tras narciarskich.

Bezpieczeństwo w pigułce.

Choć Bułgaria należy do Unii Europejskiej, to jednak na tle innych państw członkowskich jest krajem słabo rozwiniętym i stosunkowo biednym. Pamiętajmy o tym podczas urlopu, gdyż dość często dochodzi tam do różnego typu napadów na tle rabunkowym, zwłaszcza spotykane jest to często w okresie letnim, gdy jest dość spore natężenie turystów. Bądźmy ostrożni w środkach komunikacji miejskiej i w innych skupiskach ludzkich. Zachowajmy również ostrożność podczas wymiany waluty w kantorach, i najlepiej róbmy to tylko w sprawdzonych miejscach lub też w bankach.

Drobne porady.

W Bułgarii nie daje się napiwków i jest to wręcz niemile widziane. Są one najczęściej doliczane do rachunku, zwłaszcza w dużych restauracjach i hotelach. Pamiętajmy o tym, że kartą można płacić w dużych sklepach, hotelach i restauracjach. W mniejszych może być z tym problem, więc zawsze warto mieć przy sobie choć niewielką ilość gotówki. Jeżeli lubimy aby podczas urlopu świeciło słoneczko i było ciepło, do Bułgarii należy wybrać się w lipcu lub w sierpniu.