Napiwki nie są w Bułgarii nie są obowiązkowe. Chociaż nie wszędzie jest to oczekiwane, jest doceniane w niektórych obszarach, zwłaszcza w kurortach i większych miastach. Na przykład w restauracjach w słynnej Baba Marta Bułgarzy oczekują od klientów napiwku co najmniej 10 procent swojego rachunku.

Ile daje się napiwku w Bułgarii?

Pomimo tego, że napiwki nie są obowiązkowe to przyjęło się dawać napiwki za dobrą obsługę od 5 do 15%. Należy też pamiętać, że w restauracji zostawiamy napiwek na stole a nie dajemy kelnerowi do ręki.

Napiwki w restauracji w Bułgarii.

Odwiedzając Bułgarię, możesz się zastanawiać, jak dać napiwek w restauracji. Chociaż Bułgaria jest krajem europejskim, nadal nie przestrzega tych samych zasad napiwków, co inne kraje. Dawanie napiwków nie jest wymaganą praktyką, ale dopuszczalne jest okazanie wdzięczności personelowi. Ogólnie rzecz biorąc, dla kelnera odpowiedni jest napiwek od 10% do 15%.

Dawanie napiwków nie jest w Bułgarii obowiązkową praktyką, ale miejscowi tego oczekują. Jeśli jesteś w restauracji w Bułgarii, a kelner jest uważny i pomocny, prawdopodobnie oczekuje napiwku. W rzeczywistości kelnerzy często przekopują się przez drobne w swoich kieszeniach, aby je wydać. Podobnie możesz zauważyć, że Bułgarzy zaokrąglają swoje rachunki do najbliższej pełnej kwoty. W rezultacie wielkość napiwku, który zostawisz, będzie zależeć od ilości zmian, które chcesz wydać.

Wiele bułgarskich restauracji nie ma stałych godzin na lunch lub kolację. Zamiast tego są otwarte przez cały dzień. W niektórych miejscach porcje mehany są małe, ale nie maleńkie. Niemniej jednak nadal zwyczajowo zostawia się mały napiwek, a większość restauracji uwzględnia również opłatę za usługę w rachunku.

Czy zostawia się napiwek taksówkarzom w Bułgarii?

Taksówka napiwki w Bułgarii

Chociaż Bułgaria nie ma standardowej kwoty napiwków, często daje się napiwki dla taksówkarzy, kelnerów i innych pracowników obsługi. Ponieważ pracownicy ci otrzymują niskie pensje, napiwki są dla nich źródłem dochodu. W Bułgarii napiwki są akceptowane i mile widziane. Oto kilka wskazówek dotyczących podróżowania po Bułgarii.

Najprostszym sposobem dawania napiwku taksówce w Bułgarii jest dawanie napiwku 10 proc. W zależności od długości przejazdu kwota ta może wahać się od 2 BGN do 4 BGN. Zawsze negocjuj stawkę z wyprzedzeniem. Jeśli nie chcesz wydawać na taksówkę więcej niż 2 BGN, spróbuj poczekać kilka minut przed hotelem.

Chociaż Bułgaria nie ma określonej polityki napiwków, powszechne jest dawanie napiwków w restauracjach i barach. Napiwki zaczynają się od około 10% rachunku i mogą wzrosnąć do 20% lub więcej w zależności od jakości usługi. W Bułgarii pojawiło się wiele małych firm, a obsługa jest tam doskonała. Ponadto, napiwki dla przewodników wycieczek są zwyczajowe i zazwyczaj wynoszą około pięciu do dziesięciu procent kosztów wycieczki. Najlepiej jednak unikać napiwków monetami.