W Albanii nie możesz automatycznie dodać napiwku do rachunku po tym, jak kelner uruchomi Twoją kartę kredytową. Musisz wcześniej powiedzieć kelnerowi, ile obciąży Twoją kartę. Jest to niewygodne i sprawia, że ​​płacenie kartą kredytową jest trochę mniej wygodne. Dlatego lepiej mieć pod ręką gotówkę w małych nominałach.

W Albanii dawaj napiwki w zależności od rodzaju usługi, którą otrzymujesz

Albańczycy nie oczekują napiwków w większości miejsc, ale zwyczajem jest, że ludzie zostawiają napiwki, gdy są zadowoleni ze świadczonych przez nich usług. Ogólnie Albańczycy będą wdzięczni za każdy napiwek, który zostawisz. Jednak zawsze możesz nie zostawiać napiwku, jeśli uważasz, że jest to niepotrzebne.

Albańczycy mają inną mowę ciała niż mieszkańcy Zachodu, więc powinieneś uważać na rodzaj gestów, które wykonujesz. Grzecznie jest używać rąk podczas obsługi, ale unikaj większych gestów. Ponadto, jeśli jesteś turystą, unikaj gestów, które mogą wskazywać na Twoje niezadowolenie.

Albania różni się od większości krajów w Europie, ale niech to nie zniechęca Cię do podróżowania do tego pięknego kraju. Ludzie są gościnni, a krajobraz jest oszałamiający. Jeśli jesteś w stanie uciec od tłumów, ten kraj jest obowiązkowy na Twojej europejskiej liście wiader. Jeśli szukasz niedrogiego miejsca na wakacje, Albania to świetny wybór. Mając do wyboru różnorodne zajęcia, możesz świetnie się bawić w tym kraju.

W Albanii pozostawiaj napiwek według własnego uznania

Jeśli chodzi o napiwki w Albanii, możesz całkowicie zostawić małą lub dużą kwotę w zależności od usługi, którą otrzymujesz. Jeśli obsługa jest w miarę dobra, możesz zostawić kelnerowi około 10% rachunku, a za doskonałą obsługę nawet 15%.

Należy zauważyć, że standardy usług różnią się w zależności od kraju. Chociaż amerykańskie standardy usług są ogólnie wysokie, nie można tego samego powiedzieć o Europie i Bałkanach. W Albanii obsługa jest bardziej wyluzowana, a Albańczycy kładą większy nacisk na czas wolny i rodzinny.

Dawanie napiwków nie jest obowiązkowe w Albanii, ale w większych miastach jest ogólnie akceptowane. Należy jednak pamiętać o kursie wymiany, ponieważ Albańczycy rzadko akceptują euro. Jeśli możesz, zostaw napiwek w lekach. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, pozostawienie euro jest nadal lepsze niż pozostawienie niczego. W każdym razie postaraj się zostawić miłą wskazówkę, która zostanie zapamiętana.

Ile dać napiwku za taksówkę w Tiranie?

napiwki w Albanii

W Albanii dawanie napiwków nie jest zwyczajem. Jest jednak polecany, szczególnie w stolicy Tiranie. Dzieje się tak, ponieważ miasto jest bardzo wyłączone z ruchu kołowego, a parkowanie jest ograniczone. Dlatego lepiej jest zostawić samochód w hotelu lub w strzeżonym garażu i korzystać z taksówek, gdy trzeba poruszać się po mieście. Miasto jest łatwo dostępne na piechotę, a taksówki są tanie i łatwe do złapania.

Powszechne jest dawanie napiwków taksówkarzom w Tiranie, choć nie jest to zwyczajem. Napiwki zazwyczaj wykonuje się, zaokrąglając opłatę do najbliższej dziesiątej części centa. O ile taksówkarz nie zażąda wyraźnie wyższego napiwku, najlepiej pozostawić kierowcy skromny napiwek w wysokości około 10% opłaty za przejazd. Jeśli podróżujesz na wózku inwalidzkim, koniecznie umów się na taksówkę przystosowaną dla wózków inwalidzkich z dużym wyprzedzeniem.