Będąc w Niemczech, możesz nie mieć pewności co do właściwego zwyczaju napiwków. W tym artykule wyjaśnimy, jak dawać napiwki w supermarketach, pubach i taksówkach. Powinieneś także unikać pozostawiania pieniędzy na stole. Jeśli zostawisz pieniądze na stole, możesz zostać uznany za niegrzecznego. Zawsze powinieneś dać napiwek w wysokości co najmniej 10% rachunku, a jeśli możesz sobie pozwolić na więcej, powinieneś to zrobić.

Jakie dawać napiwki w niemieckich restauracjach i pubach?

Jadąc w niemieckich pubach i restauracjach, zawsze pamiętaj, że napiwki nie są obowiązkowe, ale są bardzo cenione. Większość Niemców zaokrągla w górę do najbliższego euro, więc możesz dodać pięć do dziesięciu procent jako napiwek za dobrą obsługę. Możesz przekazać tę kwotę bezpośrednio kelnerowi lub doliczyć ją do rachunku. Jednak większość niemieckich firm akceptuje tylko gotówkę, więc powinieneś być przygotowany na opłacenie rachunku gotówką, jeśli nie chcesz zostawiać napiwku na stole.

W przeszłości niemieckie puby słynęły z nieprzyjaznej obsługi i gburowatych barmanów. Zmieniło się to jednak w ostatnich latach, a klienci mogą oczekiwać lepszej obsługi. Chociaż usługa jest wliczona w rachunek, nadal zwyczajowo zostawia się napiwek za dobrą obsługę. Aby uniknąć nieporozumień, przed zapłaceniem należy poinformować serwer, jakiej zmiany oczekujesz i ile doliczyć do rachunku.

W Niemczech napiwki są kwestią kulturową, a ludzie mają różne wyobrażenia o tym, jaka kwota jest odpowiednia. Ogólnie jednak 10% napiwku jest uważane za rozsądne za dobrą obsługę, a 5% za drobne przedmioty. Jeśli jednak kelner przekroczył Twoje oczekiwania, możesz zostawić 15 procent napiwku.

W niemieckich pubach zazwyczaj zobaczysz kelnerów zarabiających od sześciu do ośmiu euro za godzinę, więc nie musisz się martwić, że zapłacisz więcej niż dziesięć procent rachunku. Nazywa się to Bedienung i będziesz chciał włożyć tyle, ile możesz, w geście podziękowania i wdzięczności.

Jeśli jesz z grupą, napiwki dla kelnera lub kelnerki w dużej grupie są często bardziej opłacalne. Jednak prawdopodobnie przekonasz się, że kelner lub kelnerka będą bardziej przyjaźni, jeśli zapłacisz hojną kwotę. Zwykle kwota wynosi około 15 EUR na osobę, więc poproś o rachunek i oblicz kwotę, którą chciałbyś dać napiwek. Jeśli to zrobisz, kelner lub kelnerka z przyjemnością podzieli się z Tobą rachunkiem.

Czy napiwki w Niemczech są obowiązkowe?

Napiwki są w Niemczech zwyczajowe, ale ich wysokość różni się w zależności od tego, gdzie jesz. Generalnie napiwki w niemieckich pubach i restauracjach znacznie różnią się od normy w amerykańskich restauracjach czy barach. W zależności od tego, dokąd się wybierasz, będziesz chciał zostawić kelnerowi kilka dodatkowych euro.

Dawanie napiwków to bardzo prosty sposób na okazanie szacunku obsłudze w pubie w Niemczech. Jeśli kiedykolwiek pracowałeś jako kelner, wiesz, że to bardzo ciężka praca i wymaga pewnych umiejętności. Dobry kelner zasługuje na każdy cent swojej pensji. Jeśli nie masz pewności, jak dać napiwek kelnerowi, przed napiwkiem zapytaj Niemca.

W niemieckich pubach powinieneś płacić co najmniej pięć do dziesięciu procent swojego rachunku. Będziesz chciał hojnie dać kelnerce napiwek, jeśli otrzymałeś świetną obsługę, ale nie musisz dużo zostawiać. Większość kelnerek i kelnerów pracuje za płacę minimalną, więc lepiej być rozsądnym niż przepłacać.

Ile daje się napiwku taksówkarzowi w Niemczech?

napiwki w Niemczech

Napiwki są zwyczajowe w Niemczech, ale w taksówkach nie są obowiązkowe. Nie trzeba zostawiać więcej niż 20 procent, a rachunek można zaokrąglić do najbliższego euro. Jeśli uważasz, że kierowca był szczególnie pomocny, zwyczajowo zostawiasz dodatkowe 5% lub 10%. Wiele niemieckich taksówek mówi również po angielsku.

Dawanie napiwków w Niemczech to kwestia zróżnicowana kulturowo, z różnicami w zwyczajach nadawania napiwków z miasta do miasta. Ważne jest, aby dowiedzieć się o etykiecie napiwków przed wyjazdem do Niemiec. Pomoże Ci to poczuć się bardziej komfortowo z lokalną kulturą. Przeczytaj wskazówki dotyczące napiwków w Niemczech.