Kurorty narciarskie w Bułgarii. Bansko, Borowiec i Pamporowo.

Choć może wielu zwolenników, alpejskich kurortów narciarskich zbulwersuje fakt, że to nie w Alpach leży ośrodek, który jest uznawany za najlepiej się rozwijający na świecie. Ten ośrodek to bułgarskie BANSKO, które zachwyci niejednego narciarza. Warto więc w sezonie wybrać się właśnie do Bułgarii na narty. Warto też pamiętać o tym, że nie jest to jedyny znany i wysokiej klasy kurort narciarski w Bułgarii, są jeszcze dwa inne, które również zasługują na wnikliwą uwagę.

Bułgarskie BANSKO.

Kurort narciarski BANSKO znajduje się w górach Pirin, i choć nie jest to największy kurort w Bułgarii, to jednak ze powodu wyjątkowych warunków klimatycznych, zasługuje na szczególną uwagę. W tamtym rejonie są bardzo obfite opady śniegu, co sprawia, że sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia. W innych rejonach ten sezon jest znacznie krótszy. Do Banska warto przyjechać nie tylko ze względu na długi sezon, ale przede wszystkim ze względu na doskonałe warunki. Łączna długość tras to 16 km, z czego większość jest przeznaczona dla średnio i wysoko zaawansowanych. U podnóża najwyższego szczytu: Wichrem, znajduje się kilka tras dla początkujących. Ponadto są przygotowane trasy dla snowboardzistów, bezpieczne wyciągi orczykowe i zwykłe, słowem wszystko czego miłośnik białego szaleństwa może tylko zapragnąć.

Ośrodek narciarski Bansko.

Bansko jest popularnym ośrodkiem narciarskim zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych i jest domem dla najdłuższej trasy narciarskiej w kraju. Oprócz narciarstwa w mieście działa również jedyny producent nart na Bałkanach, firma Atomic Skis, która działa tu od 1981 roku. Oferuje również pięć kilometrów narciarstwa biegowego. Stoki narciarskie kurortu są również najwyższe w Bułgarii. Mimo niewielkich rozmiarów Bansko to świetne miejsce do jazdy na snowboardzie lub nartach z całą rodziną.

Inne kurorty narciarskie.

Choć wspomniane powyżej Bansko jest najbardziej znanym ośrodkiem narciarskim, to jednak jest w Bułgarii dużo większy ośrodek: BOROWIEC, który znajduje się w górach, w najwyższym paśmie Półwyspu Bałkańskiego o nazwie RIŁA.

Jest też trzeci ośrodek narciarski PAMPOROWO, który znajduje się w górach Rodopy. W obydwóch ośrodkach są doskonałe warunki narciarskie, można wypożyczyć sprzęt i nie pozostaje nic innego jak szaleć na stokach.

Ośrodek narciarski Borowiec.

Borovets, najstarszy ośrodek narciarski w Bułgarii, jest jednym z najlepszych miejsc do uprawiania narciarstwa w Europie. Ten alpejski ośrodek narciarski położony jest na górze Riła i oferuje kilka stoków w stylu alpejskim. Dzięki pokryciu śniegiem od połowy grudnia do połowy kwietnia, Borovets jest idealny dla średniozaawansowanych, ponieważ oferuje wiele trudnych stoków, w tym niektóre trasy do nauki biegów narciarskich.

Ceny w ośrodkach narciarskich w Bułgarii.

Ceny w Bułgarii to około połowa cen w Alpach. W styczniu hostowany domek w bułgarskim ośrodku narciarskim kosztuje około 300 euro za osobę. Cena ta obejmuje transfer na lotnisko i zakwaterowanie z łazienką. W ciągu tygodnia koszt domku obejmuje również niepełne wyżywienie i lokalne wina. Ośrodek posiada kilka doskonałych szkół narciarskich. Ten region ma świetną atmosferę dla rodzin. Jej stoki są bardzo dostępne i łatwe w nawigacji.

Infrastruktura narciarska w Bułgarii.

Jeśli jesteś nowy w tym sporcie, nie bój się zadawać pytań o infrastrukturę kraju. Ośrodek stale się poprawia. Nowoczesne windy obsługują teren. Naśnieżanie to podstawa ośrodka, która może zapewnić idealne warunki do jazdy na nartach na każdym poziomie zaawansowania. Ponadto Bansko ma tętniącą życiem scenę apres-ski z dziesiątkami barów i restauracji. Jest również popularny wśród narciarzy grupowych.

Bułgarskie ośrodki narciarskie oferują wspaniałe stoki na wszystkich poziomach. Jeśli jesteś początkujący, możesz zdecydować się na bułgarskie stoki. Ponieważ ośrodki narciarskie nie słyną ze stromych stoków, nie są zatłoczone. Dla doświadczonych kurorty mogą mieć wyższy poziom trudności. Jeśli jesteś pierwszy raz, rozważ wycieczkę w Bułgarskie Alpy.

Czy warto jeździć na nartach w Bułgarii?

Chociaż Bułgaria nie jest tak rozwinięta jak Francja, nadal jest popularnym celem narciarstwa w Europie. Duży teren i stosunkowo przystępne cenowo ośrodki sprawiają, że jest to popularne miejsce dla narciarzy na każdym poziomie zaawansowania. Doskonałe warunki narciarskie i doskonałe ukształtowanie terenu sprawiły, że jest to popularne miejsce narciarskie wśród Europejczyków. Oprócz niższych cen, Bułgaria oferuje również świetną jakość i wysoką jakość usług. Będziesz mógł znaleźć wysokiej jakości ośrodek narciarski w kraju, bez względu na to, gdzie mieszkasz.

More information from official website:

https://bulgariatravel.org/tourism-types/mountain-ski-tourism/