Wschód – Punta Cana / Bavaro

Wschodnia część wyspy z luksusowym hotelem w Punta Cana znana jest z najbardziej rozległych plaż o białym piasku, w cieniu tysięcy palm kokosowych. Jest to jeden z najbardziej znanych kurortów turystycznych nie tylko na Dominikanie, ale całego regionu Karaibów. 
Znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu Dominikany i otoczony jest malowniczym miasteczkiem Higey. W odległości 3 km od Punta Cana położona jest mała rybacka wioska El Cortecito, w której restauracjach można korzystać z posiłków przygotowywanych tylko z co złowionych, świeżych ryb. Plaże Bavaro, Makao, Arena, Cortecito, Cabeza de Toro, Punta Cana są niezwykle olśniewające, 32 km pokryte nieprzerywanym perłowo białym piaskiem. Nowe centra turystyczne znajdują się nie mniej niż 60 metrów od brzegu. 
Jest to przepiękne miejsce dla miłośników bycia sam na sam z przyrodą.

Północ – Puerto Plata

Obecność pięknej plaży sprawia, że ten obszar kraju jest porównywany do południowo-wschodniego wybrzeża i jednym z głównych miejsc turystycznych pielgrzymek.
Centrum regionu, miasto Puerto Plata, oczarowuje starą zabudową w stylu wiktoriańskim oraz wspaniałą panoramą miasta i okolic ze szczytu Mont Isabel de Torres, gdzie znajduje się majestatyczny pomnik Chrystusa Zbawiciela. Puerto Plata znajduje się na północno-wschodniej części wyspy – 250 km od stolicy, Santo Domingo.

Jest to obszar ograniczony od północy Oceanem Atlantyckim, na południu przez wspaniałe łańcuchy górskie, zwane Amber Coast ze względu na zalegający tam bursztyn, którego znaczną część używa się do produkcji biżuterii.

Regionalne Centrum Puerto Plata urzeka turystów zabytkowymi budynkami w stylu wiktoriańskim, zwanymi „Gingerbread”. 

Należy odwiedzić: Muzeum Bursztynu, Fort św.Filipa (Fortaleza de San Felipe), zbudowany w 1540 w celu ochrony przed atakiem z morza; Park Niepodległości ( Independence Park), słynący z wiktoriańskiej zabudowy; katedrę św.Filipa (Catedral de San Felipe); fabrykę rumu i czekolady, w której można kupić prezenty i upominki.

W południowo-zachodniej części Puerto Plata wznosi się góra Monte Isabel de Toros ze szczytu której, można podziwiać piękne widoki na miasto i ocean. 

Należy także wybrać się na spacer po Ogrodzie Botanicznym i poznać z bliska ogromny posąg z brązu Chrystusa Zbawiciela..

Dlaczego Dominikana jest tak popularna wśród turystów?

Przyczyną popularności Dominikany na rynku turystycznym są nie tylko malownicze plaże i zawsze piękna pogoda. Niebagatelną rolę odgrywa tu także wrodzona gościnność, otwartość i przyjazne nastawienie rodowitych Dominikańczyków. Tubylcy mają w sobie niewiarygodną radość życia, którą starają się „zarazić” turystów odwiedzających ich kraj.