Reklama
Strona główna Francja Nurkowanie we Francji – najlepsze miejsca, szkoły, sprzęt.

Nurkowanie we Francji – najlepsze miejsca, szkoły, sprzęt.

Nurkowanie we Francji: szkoły, najlepsze miejsca do nurkowania we Francji, opis sprzętu niezbędnego do nurkowania.

191
Scuba Diving - French Riviera

Nurkowanie we Francji: szkoły, najlepsze miejsca do nurkowania we Francji, opis sprzętu niezbędnego do nurkowania

Nurkowanie we Francji ma bardzo długą tradycję. Jest to głównie uwarunkowane położeniem tego kraju: otoczenie Morza Śródziemnego, które obfituje w różnego typu formy skalne i wyrobiska, a także mnóstwo jaskiń, wraków statków itp. To wszystko od lat zachęcało miłośników przygód do prób nurkowania. W obecnych czasach wykształciły się specjalne szkoły nurkowania, które opierają się wieloletnich próbach, badaniach, a przede wszystkim na nowoczesnym sprzęcie. W wielu krajach na świecie nurkowanie ma wielu swoich pasjonatów, także w Polsce. Jednak mimo szkół i kursów nurkowania, które praktycznie odbywają się wszędzie, to wielu ludzi decyduje się na takie szkolenia właśnie we Francji. Chcą oni bowiem od razu uczyć się od prawdziwych profesjonalistów i w najlepszych do tego warunkach. Wracając do historii nurkowania, to Francuzi mają od samego początku sporo sukcesów: w dokumencie francuskim z 1715 roku, pt.” Le Plongeur du Chewalier de Beauve”, możemy się dowiedzieć o wynalezieniu skafandra nurkowego, a w 1772 roku, również Francuz: Freminet dokonał zanurzenia na głębokość 15 m, w kombinezonie własnej produkcji. Oczywiście dzisiejszy sprzęt do nurkowania różni się znacznie od tego z poprzednich epok, jednak na tych przykładach widać doskonale, że Francja miała na rozwój nurkowania bardzo duży wpływ od samego początku.

Rodzaje nurkowania – szkoła francuska, kombinacja francuska.

Jak już wspominaliśmy wcześniej i jak wiedzą zapewne miłośnicy tego jakże fascynującego, choć niebezpiecznego sportu, Francja, a właściwie wody francuskie, są idealnym miejscem do nurkowań. Możemy pojechać tam już z odpowiednim przygotowaniem, po szkole czy kursie nurkowania, ukończonym w swoim kraju, a możemy także skorzystać z licznych szkół i kursów, które są organizowane we Francji. Z całą pewnością nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem takowych, gdyż nurkowanie we Francji skupia naprawdę bardzo wielu ludzi. Duże zainteresowanie tym sportem doprowadziło do wykształcenia się nawet pewnych zasad nurkowania, opracowanych właśnie przez nurków francuskich, a są nimi na przykład: szkoła francuska, kombinacja francuska. Według tych zasad nurkuje się obecnie praktycznie na całym świecie.

1. Szkoła francuska – stosowana w nurkowaniu jaskiniowym, która polega na penetracji bardzo wąskich syfonów, do których jest trudny dostęp. Nurkuje się zazwyczaj pojedynczo, z butlami, które są rozdzielone, gdyż ciężki sprzęt mógłby nie przecisnąć się w wąskich przejściach.

2. Konfiguracja francuska– zwana także boczną, jest zazwyczaj stosowana w europejskich jaskiniach, gdzie najczęściej jest bardzo mała widoczność, a także są wąskie przejścia i szczeliny. We Francji najczęściej jest uprawiane nurkowanie jaskiniowe, ze względu na mnogość jaskiń w tamtym regionie. Uprawia się jednak także nurkowanie wrakowe, nocne, nurkowanie pod lodem, a także wiele innych.

Najlepsze miejsca do nurkowania we Francji.

Wszyscy miłośnicy tego sportu wiedzą o najpiękniejszych jaskiniach do nurkowania, która właśnie znajdują się we Francji, a dokładniej w rejonie Lot, który słynie z ich dużej ilości:

  • Fontain de Truffe– wspaniała jaskinia, która posiada tylko jedno zwężenie, zaraz przy samym wejściu, dalej jest bardzo szeroka i płytka, więc świetnie nadaje się do nurkowania grupowego.
  • Emergence de Russel– również bardzo szeroka, bez jakichkolwiek zwężeń i utrudnień, bez problemu można więc tam również nurkować w parach i grupach.

-Source de Landenouse- jaskinia o dużym stopniu trudności, zatem tylko dla osób z dużym doświadczeniem nurkowym, na dnie siedmiometrowej studni, znajduje się do niej wejście, więc już samo wejście do jaskini, jak i spuszczenie sprzętu wymaga wprawy i odpowiedniego doświadczenia, widoczność w jaskini jest bardzo słaba, bliska zeru.

Sprzęt potrzebny do nurkowania.

Do nurkowania, nie tylko we Francji, ale wszędzie, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie: ukończenie szkoły dla nurków i kursów doszkalających. Niezbędny jest także długotrwały trening w bezpiecznych warunkach, na basenach i w innych bezpiecznych i przewidywalnych akwenach wodnych, oczywiście pod okiem doświadczonego instruktora. Następnie potrzebny jest dobry sprzęt i dopiero można wyruszać na penetrację francuskich jaskiń. Sprzęt, który jest niezbędny do nurkowania to:

  • butle
  • automaty
  • kombinezon
  • kask
  • oświetlenie
  • sekator
  • skuter
  • światło

Sprzęt specjalistyczny do nurkowania może się różnić w zależności od miejsca, gdzie będziemy nurkować, a także od techniki, którą wybierzemy.