Obyczaje w Grecji

Grecja jest krajem o niesłychanie bogatej obyczajowości i kulturze. Na pewno wynika to z tego, że historia Grecji ciągnie się na kilka tysięcy lat przed naszą erę, a okres świetności kultury helleńskiej, czyli starożytnej Grecji, jest przykładem rozwoju cywilizacji.

Oczywiście zwyczaje ewoluują się, zmieniają, czasem znikają, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Jest jednak jedna rzecz dla Greków niezmienna: szacunek do siebie nawzajem, szacunek do obcych osób, szacunek do starszych, oraz szacunek do dorobku cywilizacyjnego: do sztuki i kultury.

To właśnie dzięki tej podstawowej zasadzie mogły wykształcić się i przetrwać wszystkie zwyczaje Greków.

• Na wsiach wolny czas spędzany jest na rozmowach przy czarnej kawie i fajce wodnej, w miastach oczywiście do wyboru są wszystkie współczesne rozrywki: kina, teatry, dyskoteki, puby- co tylko można wymyślić.

• Karagiozi to tradycyjna forma przedstawień kukiełkowych, bardzo ważna w codzienności Greków. Są to mini-scenki lalkowe przedstawiane nie tylko na żywo, ale także w telewizji czy internecie.

• Rodzina jest dla Greków niesłychanie ważna, stąd też wiele chwil spędza się razem, a dla nas jest to istotne dlatego, że często życzliwość, jaką Grecy żywią do własnych rodzin, przenosi się także na innych gości, zatem wynajmując prywatny pokój czy dom, bardzo często będziemy mieli okazję spotykać się z gospodarzami na wspólnych posiłkach.

• Choć Grecja kojarzy się z winem to upicie się jest godne najwyższego potępienia, jest tez uznawane za brak szacunku do ludzi i kultury. Zresztą wino, które w Grecji pije się niemal do każdego posiłku, rozcieńczane jest zazwyczaj wodą, natomiast sama kultura spożywania alkoholu jest czymś, co my – Polacy, powinniśmy przyjąć na swój grunt. 

• W związku z poszanowaniem rodziny i wartości, jakie się z tym wiążą, nawet laicka część Greków zawiera małżeństwa cywilne, uznając je za warunek dorosłości, a rozwody są tu rzadkością, więc i my nie powinniśmy obnosić się ze swoją przyszłością- stałość w uczuciach jest dla Greków niemal tak samo charakterystyczna jak gościnność.

W rejonach turystycznych część zwyczajów zanikła, a część przybrała nieco karykaturalne, pokazowe formy. Żeby poznać prawdziwą kulturę Grecji trzeba opuścić mury hoteli i udać się na samotny spacer po mieście. Życzliwość i chęć pomocy choćby w trafieniu do określonego celu jest tak wielka, że czasem, nie ukrywajmy, może przeszkadzać jej nadmiar. Z drugiej jednak strony to właśnie jest jeden z czynników, które powodują, że tak chętnie wyjeżdżamy do Grecji.

Czasem mówi się, że Grecja jest nie tylko źródłem i początkiem nauki, sztuki i architektury, ale także kindersztuby, której do dziś wielu ludzi powinno się uczyć od greckich mistrzów.