Jakość opieki zdrowotnej w Hiszpanii

Hiszpania jest krajem, który jest niestety zagrożony atakami terrorystycznymi. Przez wysokie nasłonecznienie istnieje również ryzyko oparzeń ciała i skóry. Przez fakt, że Hiszpania jest krajem, który słynie z turystyki i każdego dnia znajduje się tam mnóstwo turystów- musi być zapewniona bardzo wysokiej, jakości opieka zdrowotna.Hiszpania posiada dosyć wysoką, jakość opieki zdrowotnej. W kraju tym znajdują się zarówno szpitale publiczne jak również prywatne placówki zdrowotne. Do publicznych placówek medycznych zaliczyć można poradnie i szpitale. Podróżującym często radzi się, aby wykupili dodatkowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczenie NFZ

Pacjenci, którzy są ubezpieczeni w NFZ mogą korzystać z opieki zdrowotnej dostępnej w ramach ubezpieczenia w Hiszpanii. Ważne, aby podczas pobytu podróżny posiadał Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania z podstawowych usług medycznych.

Hiszpańskie szpitale

Do lekarza w Hiszpanii pacjenci powinni się zgłaszać w wyznaczonych godzinach, w przeciwnym wypadku wizyta może być potraktowana, jako wizyta prywatna i tym samym będzie odpłatna. Koszt jednorazowej wizyty u lekarza prywatnego w Hiszpanii może wynieść ok 40 do 60 Euro. Lekarze, którzy pracują w hiszpańskich szpitalach to bardzo wykształceni specjaliści, którzy posiadają bardzo dobre opinie.

Pobyt w hiszpańskim szpitalu

Jeśli chodzi o pobyt w szpitalu w Hiszpanii, możliwe jest to po uzyskaniu skierowania. Jeśli jednak sprawa jest nagła to wtedy hospitalizacja nie wymaga skierowania. Pacjenci prywatni zazwyczaj zostają umieszczani w jednoosobowych salach, natomiast pacjenci publiczni- w salach wieloosobowych. 

Dostępność leków w Hiszpanii

Część leków dostępnych w aptekach jest refundowanych. Recepta na leki refundowane może być wystawiona jedynie przez lekarza państwowej służby zdrowia. Pacjent, który kupuje leki refundowane, płaci 40% ceny. Jeżeli pacjent posiada EUKZ, wtedy nie jest obciążany kosztami leczenia. Jeśli świadczenia udzielone na terenie Hiszpanii zostały rozliczone na podstawie rachunków- NFZ nie zwraca kosztów takiego leczenia.