Hiszpania to kraj uwielbiany przez turystów z całego świata. Wyjeżdża tam młodzież spragniona wakacyjnego szaleństwa, wyjeżdżają starsi, by rozsmakować się w innej kulturze i odpocząć od codziennych obowiązków, czy wręcz problemów. W końcu wyjeżdżają, a często przede wszystkim wyjeżdżają tam na letni urlop rodziny z dziećmi. Choć to na pozór wyprawa, jak każda inna, dzieci to wymagający wczasowicze, zwłaszcza z punktu widzenia ich opiekunów, przed którymi nierzadko stoi nie lada wyzwanie by dopilnować wszystkiego i być przygotowanym na każda ewentualność. 

Jadąc z dzieckiem pamiętaj o…

Wybierając się na wakacje z milusińskimi, zwłaszcza jeśli jest to wyjazd do państwa określanego mianem „ciepłego kraju”, to pamiętać należy przede wszystkim o kremach przeciwsłonecznych z filtrem UV. Istotne w przypadku dzieci jest to, by był on wodoodporny. W przeciwnym wypadku po kąpieli, czy zwykłym pluskaniu w przyhotelowym basenie zmuszeni będziemy ponownie zadbać o skórę naszego malca. Do kompletu warto dokupić również krem po opalaniu oraz przewiewne nakrycie głowy. To podstawowy zestaw na słoneczne dni. Na uwagę zasługuje także fakt, iż słońce to nie jedyny wróg naszych dzieci. Zmiana sposobu odżywiania, czy wręcz kuchni samej w sobie może powodować problemy żołądkowe zarówno u dzieci, jak i najmłodszych. Spakujmy więc do wakacyjnej walizki środki przeciwbólowe, oraz te, wspomagające problemy gastryczne. Tak naprawdę wymieniać można by jeszcze sporo. Hotelowa klimatyzacja sprzyja przeziębieniom, zabawy na dworzu – zadrapaniom i skaleczeniom. Pamiętajmy więc, że nigdy nie uda się przewidzieć, co spotka nas w trakcie wakacji zagranicą. Stąd też warto zaopatrzyć się we wszystkie możliwe specyfiki by spać spokojnie, a przede wszystkim funkcjonować bezpiecznie poza swoim krajem. 

Kilka cennych uwag w zakresie medycyny

Plusem wyjazdu do Hiszpanii jest fakt, iż na tamtejszym terytorium brak jest zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, a to oznacza, że nie ma konieczności poddawania się szczepieniom przed wyjazdem. Każdy turysta odwiedzający Hiszpanię wiedzieć także powinien, iż apteka, czyli hiszpańska Farmacia, prócz widocznej nazwy, zaopatrzona jest także w szyld ze znakiem krzyża maltańskiego w kolorze zielonym lub czerwonym. Chcąc uchronić siebie i swoje dzieci przed słońcem, prócz podstawowych środków zabezpieczających, pamiętać należy o zwiększonym spożywaniu płynów, które zabezpieczą przed udarem i odwodnieniem. Jeśli zaś chodzi o publiczną opiekę zdrowotną to jest ona bezpłatna na terenie Hiszpanii. Udając się więc do tego kraju, warto uprzednio odwiedzić polską placówkę NFZ. Otrzymamy tam Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która to karta zagwarantuje nam prawa do korzystania z hiszpańskiej służby zdrowia.