Hiszpania – coroczny cel wakacyjny większości turystów z całego świata. Fakt ten nie dziwi, jako, że Hiszpania od wielu już lat zyskała miano jednego z najcieplejszych krajów Zachodniej Europy. Powód? Choćby taki, że średnia ilość dni słonecznych w tym kraju wynosi około 280.

Mieszana strefa klimatyczna

Choć ukuło się stwierdzenie, że w Hiszpanii panuje klimat śródziemnomorski, to okazuje się, że nie wszystkie jej regiony poddały się temu stanowi. Co więcej, same różnice nie tyczą się jedynie strefy klimatycznej w aspekcie ogólnym, a zarówno samych temperatur, jak i opadów, a dokładniej ich rocznej sumy. Obserwując więc warunki atmosferyczne w poszczególnych regionach Hiszpanii, wyróżnić możemy klimat atlantycki – obecny na północnym wybrzeżu atlantyckim, śródziemnomorski – występujący między innymi w Katalonii oraz Andaluzji i Balearach, oceaniczno-kontynentalny – obecny jedynie na Półwyspie Iberyjskim, górski – występujący, jak sama nazwa sugeruje, w obszarach górskich, czyli w Górach Kantabryjskich, Iberyjskich, czy chociażby w Pirenejach, subtropikalny – rozpieszczający wszystkich, którzy zapragną odwiedzić Wyspy Kanaryjskie, a także kontynentalny klimat śródziemnomorski z Walencją i Aragonią na czele.

Hiszpania w kwietniu

Kwiecień w Hiszpanii zdaje się nie rozpieszczać. Średnie temperatury utrzymują się na poziomie 18 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 6 stopni Celsjusza nocą. Choć nie są to warunki sprzyjające słodkiemu lenistwu na plaży czy przy basenie, to kwiecień cenią sobie wszyscy ci, dla których przede wszystkim celem podróży do Hiszpanii jest zapoznanie się z tutejszą historią i zwiedzenie zarówno popularnych, jak i mniej odwiedzanych miejsc w tym kraju. Dodając do tego ilość godzin nasłonecznionych w ciągu dnia, która wynosi siedem na dobę otrzymujemy wręcz idealne warunki na piesze wędrówki po hiszpańskich. Jedynym problemem dla niektórych mogą okazać się opady atmosferyczne, które w miesiącu kwietniu sięgają swojego średniego miesięcznego maksimum. Oznacza to, że w miesiącu kwietniu liczyć musimy się z tym, iż przez około 11 dni w tym miesiącu ma prawo padać deszcz.