Sanliurfa – klimat.

Sanliurfa położona jest w południowo-wschodniej części Turcji, dlatego też znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego kontynentalnego, a częściowo nawet wybitnie suchego kontynentalnego. Pogoda w tym regionie charakteryzuje się ekstremalnie wysokimi temperaturami i brakiem opadów atmosferycznych podczas sezonu wakacyjnego, a także niskimi temperaturami i dużymi ilościami deszczu w porze zimowej.

Sanliurfa – prognoza pogody na dziś, jutro, pojutrze.

Między lipcem a wrześniem turyści nie powinni obawiać się żadnych opadów deszczu. Jeśli już jednak nastąpią to na pewno w postaci przelotnego deszczu bądź gwałtownej burzy, która jeśli już to nadejdzie w nocnych godzinach. Jeśli jednak planuje się wyjazd do Sanliurfii pozostałych miesiącach, śledzenie prognozy pogody jest kluczowym zadaniem do ocenienia jakości urlopu w Turcji. Od tego mogą zależeć plany wczasów, w końcu im bliżej grudnia i stycznia, tym większej ilości deszczowych dni należy się spodziewać.

Sanliurfa – temperatury.

Maksymalne i minimalne temperatury powietrza w ciągu roku można zaobserwować w poniższej tabeli:

miesiącTemp. Max.
Powietrza
[°C]
Temp. Min.
Powietrza
[°C]
Średnia temp.
Wody
[°C]
styczeń91
luty112
marzec165
kwiecień2210
maj1814
czerwiec3420
lipiec3823
sierpień3823
wrzesień3319
październik2614
listopad188
grudzień113

Jak dane wskazują, wyjazd w lipcu i w sierpniu do Sanliurfii osób źle odczuwających upały, nie będzie dobrym pomysłem. Niestety do najbliższego wybrzeża z miasta jest ponad 200 kilometrów drogi, więc nie ma szans na schłodzenie się w morskiej toni. Warto jest się zatem zastanowić, czy nie lepiej jest przełożyć urlop w Turcji w tymże regionie na maj, czerwiec bądź wrzesień, a nawet październik. W tych miesiącach istnieje wyższe prawdopodobieństwo opadów, ale za to upały nie są już tak dokuczliwe i nie będą zagrażać zdrowiu, a czasem nawet życiu turystów.

Przyjeżdżając do Sanliurfii w sezonie turystycznym, w pierwszej kolejności do bagażu należy spakować olejki do opalania o bardzo wysokim faktorze UV oraz nakrycie głowy. Ponadto koniecznie trzeba dokonać rezerwacji w hotelu mającym pełną klimatyzację.