Santorini, Grecja

Nazwa „Santorini” została nadane wyspie w czasach bizantyjskich i odnosi się do postaci jej patronki, świętej Ireny. Wcześniej nazywano ją „Thira”, w jeszcze wcześniej „Stronglye”, co znaczyło „okrągła”. Santorini razem z kilkoma innymi, znajdującymi się w pobliży wysepkami, jest wierzchołkiem ogromnego, podmorskiego wulkanu. Ostatni raz jego aktywność odnotowano około 4000 lat temu. Wtedy jego erupcja spowodowała zagładę miasta, które się tu znajdowało. Dziś możemy podziwiać nieliczne zabudowania, które jakimś cudem przetrwały ten straszliwy wybuch.

Klimat i pogoda

Od maja do końca wrześnie temperatura na wyspie nie spada poniżej 25ºC w dzień, także noce są tu bardzo ciepłe. W okresie sezonu turystycznego woda w morzu ma wysoką temperaturę. Niebo jest bezchmurne i czyste. Santorini to bywa nazywana „wietrzną wyspą”, to świetne miejsce na uprawianie sportów wodnych, takich jak żeglarstwo i windsurfing. Wycieczka na Santorini jest ciekawą propozycją, dla tych, którzy chcą poznać Grecję od innej strony.

Wycieczka na Santorini, atrakcje turystyczne

Santorini wręcz obfituje w liczne atrakcje turystyczne. Na wyspie znajduje się kilka niezwykle uroczych miejscowości: Perissa, Akrotiri, Pirgos i Monolithos oraz stolica Fira. Zachwycające są w nich białe domki, pokryte niebieskimi dachami, które wspaniale kontrastują z ciemnymi zboczami gór. Miejscowa ludność słynie z wyrabianego przez siebie wina. Na wyspie znajdziemy mnóstwo miejsc, w których możemy dobrze i tanio zjeść oraz spróbować miejscowych trunków. Bardzo bogata jest miejscowa oferta dla tych, którzy przyjechali tu spędzić aktywnie czas. Wypożyczalnie, sprzętu rejsy statkami i promami oraz inne formy aktywnego spędzania czasu cieszą się dużą popularnością wśród turystów, którzy przejeżdżają na wakacje do Santorini.

Plaże

W Santorini znajdują się wspaniałe, malowniczo położone, czarne plaże. Bardzo popularna jest, na przykład, leżąca w pobliżu Akrotiri Czerwona Plaża. Swoją nazwę zawdzięcza on licznym wulkanicznym klifom. Ich czerwony kolor odcina się wyraźnie od czarnego piasku, który również ma pochodzenie wulkaniczne. Inne ciekawe plaże to Karami oraz Perissa. Obydwie leżą na wschodnim wybrzeżu wyspy.

Wycieczki fakultatywne na Santorini

Aby poznać uroki Santorini nie musimy wcale przyjeżdżać tutaj na cały nasz urlop. Wiele kurortów na Krecie, np. Hersonisoss, ma w swej ofercie wycieczki na Santorini. Dzięki temu możemy zwiedzić tę cudowną wyspę z przewodnikiem, a przy okazji odbyć wspaniały rejs statkiem. Koszt takiej wycieczki to około 115 euro.