Informacje ogólne

Zakhyntos jest trzecią pod względem powierzchni wyspą grecką. Jest położona w archipelagu Wysp Jońskich na wodach morza Jońskiego. Jej obszar zajmuje niewiele ponad 400 km2. Znajduje się pod panowaniem klimatu śródziemnomorskiego, który charakteryzuje się łagodnym przebiegiem sezonu zimowego, oraz upalnymi i suchymi latami. 
Warto wiedzieć, że na początku XIX wieku znajdowała się w Republice Siedmiu Wysp. Tutaj znajdują się również lęgowiska zagrożonego gatunku żółwia Cartetta Caretta.

Miejsca warte uwagi na wyspie Zakhyntos

Błękitne Groty – znajduje się na Przylądku Skinari. Znajdując się u wybrzeża Przylądku można podziwiać niesamowity horyzont skalistego wybrzeża. Tym bardziej, że w oczy nie może się nie rzucić wyrazisty błękit morskiej wody.
Do Błękitnych Grot można udać się w rejs kursującymi tutaj stateczkami.
Porto Zoro – plaża mieszcząca się na półwyspie Vassillikos. U wybrzeży można spotkać tutaj wiele ciekawych form skalistych, które są porozrzucane na płyciźnie wód morskich.
Półwysep Keri – leży na południowym zachodzie obszarze wyspy Zakhyntos. Pobliska wieś Keri, która w 1953 została nawiedzona przez bardzo silne trzęsienia ziemi, odsłania ruiny po tym dramatycznym wydarzeniu.
Kami – Skiza – prawdziwa uczta dla pasjonatów form geomorfologicznych. Na tym terenie wyspy Zakhyntos, znajdują się okazałe i przepiękne nadmorskie klify, które wyglądają jakby wydzierały się z błękitnej czeluści morskiej wody.

Wycieczki fakultatywne

  • Wycieczka do Kaiki – Bardzo popularna wycieczka fakultatywna, bowiem obejmuje ona spotkanie z zagrożonym gatunkiem żółwia Caretta Caretta. Wycieczka ta oferuje zarówno i relaksacyjne kąpiele morskie, jak i też odwiedzenie Jaskiń Keri.
  • Dookoła Zakhyntos – wycieczka fakultatywna obejmująca objazd autokarem dookoła wyspy. Często osoby, nie mające za dużo czasu na zwiedzanie podczas swoich wakacji, decydują się na ten rodzaj oferty. Dzięki niej można zobaczyć klasztor św. Dionizosa, czy tez greckie winiarnie.
  • Olimpia – z wysp Zakhyntos, bardzo często można udać się na niedaleko znajdującej się Olimpii. Tutaj bowiem odbyły się pierwsze Igrzyska Olimpijskie, więc warto zwiedzić to miejsce.

Średnie temperatury na wyspie Zakhyntos

miesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Min.8,08,010,013,017,019,022,022,020,017,014,010,0
Max.14,014,016,020,025,029,032,032,029,025,020,016,0