Prognoza pogody dla Skansen Goreme. Minimalne i maksymalne temperatury powietrza.

Skansen Goreme – klimat.

Skansen Goreme położony jest w centralnej części Turcji około 200 kilometrów na południowy-wschód od Ankary. Panuje tutaj klimat podzwrotnikowy kontynentalny. Charakteryzuje się on upalnym latem oraz zimą, w której występują przymrozki. Tak duża amplituda roczna temperatur jest bardzo charakterystyczna dla klimatu kontynentalnego.

Skansen Goreme – prognoza pogody na dziś, jutro, pojutrze.

Wyjeżdżając do Goreme, dobrze jest uprzednio sprawdzić prognozę pogody na najbliższe dni. Mimo upałów, jakie tu występują podczas sezonu letniego, to największym zaskoczeniem dla turystów mogą okazać się gwałtowne ulewy, którym towarzyszą potężne wyładowania atmosferyczne. Czasem może zdarzyć się, że i prognoza na kilka dni może zawieść, dlatego najlepiej jest się przygotować na każdą możliwość pogodową.

Skansen Goreme – temperatury.

Zestawienie temperatur maksymalnych i minimalnych powietrza w ciągu roku, mogą pomóc przy wyborze terminu wyjazdu do Goreme.

MiesiącTemp. Max.
Powietrza
[°C]
Temp. Min.
Powietrza
[°C]
Średnia temp.
Wody
[°C]
styczeń4-8
luty6-5
marzec12-2
kwiecień183
maj226
czerwiec269
lipiec3011
sierpień3010
wrzesień266
październik203
listopad13-2
grudzień6-5

Patrząc na powyższą tabelę należy również zauważyć, że zjawisko amplitudy maksymalnych i minimalnych temperatur występuje nie tylko w ciału całego roku, ale również w ciągu jednej doby. Świadczą o tym chociażby maksymalne i minimalne wartości odnotowane w lipcu czy w sierpniu. Różnica wynosząca prawie 20°C jest bardzo duża.

Wyjazd do Goreme między listopadem a marcem niekoniecznie może okazać się dobrym pomysłem, jeśli komuś zależy na wypoczęciu przy zadowalającej aurze. W tym czasie można spodziewać się minusowych temperatur i licznych opadów deszczu. Jednak największą ilość dni deszczowych odnotowuje się w kwietniu i w maju, ponieważ w każdym z tych miesięcy jest ich średnio po 9.