Spacer po Szybeniku. Pogoda, klimat i ciekawostki turystyczne.

Kto choć raz zawita do chorwackiego Szybeniku, to z całą pewnością powróci tam jeszcze nie jeden raz. Malownicza choć stosunkowo niewielka miejscowość nadmorska, położona nad samym ujściem rzeki Krka do Adriatyku. Położenie w środkowej Dalmacji sprawia, że klimat panujący tam i pogoda, sprzyjają przez wiele miesięcy w roku wypoczynkowi.

Pogoda i temperatury

Wpływ klimatu śródziemnomorskiego, pod którego wpływem znajduje się miasteczko sprawia, że w sezonie letnim jest tam sucho i przyjemnie ciepło. Ten sezon trwa praktycznie od maja aż do października. Potem następuje lekki spadek temperatur i występują coraz częstsze opady deszczu. Najchłodniejszym miesiącem jest luty z temperaturami w granicach 10’ C. Najcieplejszy miesiąc to lipiec, a temperatury powietrza dochodzą wówczas do 28’ C.

Ciekawostki turystyczne

Szybenik to zabytkowe i stare miasto, co jednak bardzo ciekawe, jest to jedyne miasto w Dalmacji, które zostało założone przez Chorwatów. Nad miastem góruje wspaniała twierdza, z której rozpościera wspaniały widok na całą okolicę. Warto również zobaczyć katedrę św. Jakuba, która jest wpisana na światową listę UNESCO. Wspaniała zabytkowa starówka, wąskie uliczki, czerwone dachy domostw sprawiają, że w Szybeniku panuje sielski klimat, którego nie znajdziemy nigdzie indziej w Chorwacji.