Zabytki i atrakcje stolicy Tunezji. Historia Tunisu i najciekawsze miejsca turystyczne w mieście.

Zanim opowiemy o zwiedzaniu atrakcji Tunisu, czyli stolicy Tunezji, dowiedzmy się troszkę o historii miasta.

Tunis – krótka historia stolicy.

Stolica Tunezji – Tunis (1.100.000 mieszkańców) jest głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym kraju. Miasto leży nad płytką laguną, ok. 10 km od wybrzeży Morza Śródziemnego.
Początki Tunisu sięgają starożytności, kiedy to powstał jako fenicka osada handlowa Tunes. Od ok. VII w. p.n.e. we władaniu Kartaginy. Podczas III wojny punickiej, został w roku 146 p.n.e. zniszczony przez wojska rzymskie. Później odbudowany przez cesarza Oktawiana Augusta. Od roku 670 pod panowaniem Arabów.

W XII w. Tunis stał się stolicą kraju, a także centrum piractwa w basenie Morza Śródziemnego. Od XVI w. miasto dostało się pod panowanie Turków. Francuzi zajęli Tunis w roku 1881. Od roku 1956 Tunis jest stolicą niepodległej Tunezji.

Zwiedzanie Tunisu.

Jednego dnia do zwiedzania Tunisu i okolic wystarczy. Przede wszystkim na uwagę zasługuje Muzeum Bardo, które mieści się w dawnym pałacu beja w zachodniej części miasta. Muzeum uznane jest jako największa na świecie kolekcja mozaik rzymskich. W porządku chronologicznym od dziejów prehistorycznych, punickich przechodzimy do rzymskich okresów w historii Tunezji.

Oddzielny nowy budynek przeznaczony został na ekspozycję odkrycia dokonanego przez archeologów na podwodnych wykopaliskach w pobliżu miasta Magdija, gdzie pod koniec lat 40-tych, Jacques Cousteau odkrył zatopiony statek rzymski. W pobliżu muzeum znajduje się budynek parlamentu tunezyjskiego.

Atrakcje Tunisu.

Niezwykle interesującym może być spacer po centrum Medina w Tunisie. Jeśli pragniesz rozrywki, można odwiedzić park Belvedere, na terytorium którego mieści się zoo i parku rozrywki Dah-Dah (miejscowi nazywają go tunezyjskim „disneylandem”). Na przedmieściach stolicy jest małe muzeum oceanograficzne Salammbo.