Temperatury w Tunezji, średnie temperatury powietrza na północy i południu Tunezji, temperatury w styczniu, lutym, temperatura wody od kwietnia do listopada.

Temperatury na północy Tunezji.

Na północy Tunezji, klimat śródziemnomorski z łagodnymi, deszczowymi zimami i gorącym suchym latem . Najzimniejsze miesiące: styczeń i luty. W tym czasie temperatura powietrza w nocy spada do +6 … +8 C, (w niektórych latach do wartości ujemnych), a dzień jest około 15 stopni. Najcieplejsze są lipiec i sierpień, gdzie w nocy jest zwykle około 20 stopni, a powietrze jest ogrzewane do +32 … +38 C. Najbardziej deszczowy okres trwa od października do lutego (miesięczna suma opadów 50-60 mm, a liczba dni z opadami atmosferycznymi waha się od 12 do 16). W najsuchszych miesiącach lipcu i sierpniu (miesięcznych opadów 2-3 mm, a liczba dni z opadami nie więcej niż 3). Powiew bryzy na wybrzeżu morskim ogranicza odczucie gorąca, więc subiektywnie temperatura i upał wydaje się nieco mniejsze niż w rzeczywistości. Sezon kąpielowy trwa od maja do listopada. W tym czasie temperatura wody nigdy nie spada poniżej 20 stopni.

Temperatury na południu Tunezji.

Na południe (na południe od Zatoki Gabes), klimat jest bardziej kontynentalny i suchy. W najzimniejsze miesiące – styczeń i luty – w nocy temperatura spada do +5 … +7 C, a w dzień +15 … 17 stopni. Najcieplejsze miesiące: Lipiec i sierpień, temperatury w nocy od + 21 do +23 stopni, w dzień +40C. Opady deszczu są nieznaczne, nawet w „mokrym” październiku suma opadów to tylko 33 mm w ciągu 3-4 dni. Najsuchsze – czerwiec, lipiec i sierpień – tylko 2 mm, a w lipcu zdarza się całkowity brak opadów.

Aktualną pogodę w Tunezji można sprawdzić tutaj:

https://www.metoffice.gov.uk/weather/world/tunisia