Uganda – Afryka – safari, Jeziora Wiktorii, Alberta, Kyoga, Edward i inne. wodospad Kabarega i rzeczne systemy białego Nilu, groby królów Bugandy, atrakcje, klimat, pogoda na wakacje

Uganda – wakacje w Afryce

UGANDA – kraj we wschodniej Afryce, położony w pobliżu równika na północ od jeziora Victoria. Graniczy na zachodzie z Demokratyczną Republiką Konga (DRK), na północy – z Sudanem, na wschodzie – z Kenią,na południu – z Rwandą i Tanzanią. Powierzchnia 241.1 tys.km kwadratowych. Ludność 32mln 369tys.558 osób (dane szacunkowe 2009r.).
Stolica – Kampala.

Video: 10 najlepszych miejsc do zobaczenia w Ugandzie:

https://youtu.be/F7zVTexxCRE

Klimat Ugandy – pogoda i temperatury.

Klimat Ugandy – podzwrotnikowy, łagodniejszy na wyżej położonych obszarach. Temperatury w ciągu dnia w większości rejonach wachają się od 27-29°C do 16-18°C. Za wyjątkiem niewielkiego obszaru na północnym-zachodzie Ugandzie, i części terytorium na północnym-wschodzie w Ugandzie występują znaczne opady deszczu, co umożliwia rolnikom dwukrotny zbiór plonów w ciągu roku. Prawie wszędzie średnie opady to około 1000 mm rocznie, podczas gdy na południu, na obszarach przylegających do jeziora Victoria i na zachodzie w górach Rwenzori – powyżej 1500 mm. Największe Opady występują na południu Ugandy w marcu i wrześniu i o miesiąc wcześniej – na północy. Wyraźnie oddzielona jest pora deszczowa od suchej.

Turystyka w Ugandzie.

W latach 1950-1960 przemysł turystyczny w Ugandzie zaczął się gwałtownie rozwijać, zostały utworzone parki narodowe i budowano hotele. W 1960 roku, turystyka była trzecim najważniejszym źródłem dochodu.

W okresie panowania gen.Amina przemysł turystyczny został całkowicie zniszczony. Od 1990 r. przemysł turystyczny zaczął się ożywiać. W 1997 roku kraj odwiedziło 230 tysięcy turystów zagranicznych (w roku 1971 – 85 tys.). Przychody z turystyki w 1997 r. wyniosły ok.125mln. dolarów (większe przychody dał tylko eksport kawy). Uganda była odwiedzana głównie przez turystów z Wielkiej Brytanii, USA i krajów Europy Zachodniej. Do Ugandy ich przyciągały – źródła Nilu (Victoria- Nil) w rejonie Jinja, parki narodowe: Queen Elizabeth, sławny wodospad Murchison Falls i inne, jak również miejsce pochówku ostatnich królów Bugandy w Kampali.

Wakacje w Ugandzie.

Wakacje w Ugandzie będą szczególnie interesujące dla osób, które lubią naturę: Uganda – jednym z trzech krajów na świecie, gdzie w środowisku naturalnym zachowały się goryle górskie. Ponadto, w Ugandzie znajdują się przepiękne rafy koralowe u źródeł Nilu, wiele gatunków ryb słodkowodnych w unikalnych jeziorach, w tym nad Jeziorem Wiktorii, a także możliwości uprawiania turystyki etnicznej. Jeziora Wiktorii, Alberta, Kyoga, Edward i inne, wodospad Kabarega i rzeczne systemy białego Nilu są unikalnymi przyrodniczymi zjawiskami, a parki Rwenzori i Acholi są jednymi z najlepszych w Afryce. Stolica Ugandy – Kampali – na brzegu Jeziora Wiktorii. Jest to nowoczesne i tętniące życiem miasto, w którym istnieją kasyna, nocne kluby i modne restauracje, które nie często zdarza się zobaczyć w równikowej Afryce. Główną atrakcją stolicy – Kampala jest Muzeum z bogatą kolekcją eksponatów z dziedziny archeologii, etnografii, muzyki i nauki. Interesująca katedra Rubaga, a na wzgórzu Kasaubi groby królów Bugandy, wybudowane w 1881 roku – ogromne tradycyjne budowle z trzciny, tkaniny i kory – święte miejsce dla ludu Ugandy.

Uganda – najmniejszy z trzech krajów Afryki Wschodniej, ale mimo to fascynuje i zachwyca podróżujących po kontynencie. Nie przypadkiem Uganda jest często nazywana „perłą Afryki”. Kraj obdarzony bujną roślinnością,lasami, jeziorami i górami jest idealnym miejscem na relaks i wypoczynek.