Reklama
Strona główna Francja Val Thores – pogoda, mapa, przewodnik.

Val Thores – pogoda, mapa, przewodnik.

Informacje o pogodzie w Val Thores. Jaką mapę i przewodnik wybrać?.

159
Val Thorens - resort tours

Val Thores to położona na wysokości 2300 metrów nad poziomem morza stacja narciarska w Alpach Francuskich. Wchodzi ona w skład kompleksu narciarskiego Les Trois Valees, który zalicza się do największych i najwyżej położonych w Europie. W jego obrębie znajduje się około 600 kilometrów świetnie przygotowanych tras narciarskich połączonych wyciągami i kolejkami linowymi a także liczne hotele, restauracje i bary zapewniające pobyt na najwyższym światowym poziomie.

Val Thorens – warunki narciarskie

Wyciągi w rejonie Val Thorens otwarte są od początku listopada do maja. Sezon trwa tutaj wyjątkowo długo i pozwala na szusowanie nawet wtedy gdy w niżej położonych stacjach nie ma już śniegu. Trasy położone są na otaczających dolinę zboczach. Najwyżej położone zaczynają się na wysokości 3200 metrów nad poziomem morza, na szczytach Pointe de Bouchet i Cime de Caron. Znajdują się one już powyżej granicy zalegania całorocznej pokrywy śnieżnej. Trasy Val Thorens są wspaniale przygotowane,. Wiele z nich ma wystawę północną i północno-zachodnią co sprawia, że dłużej utrzymuje się na nich śnieg. W kompleksie znajduje się także 5 snowparków z rynnami, muldamii innymi urządzeniami do uprawiania snowbordu i narciarstwa.

Val Thorens – pogoda

Val Thores posiada idealne warunki pogodowe do uprawiania narciarstwa. Między innymi dlatego cenią go miłośnicy białego szaleństwa. Pokrywa śnieżna utrzymuje się bardzo długo, bo aż do maja. Większość stoków ma wystawę południową, ale całkiem sporo jest też takich, gdzie północne położenie sprzyja wydłużaniu sezonu. Val Thorens leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego ale ze względu na duże wysokości jest on o wiele ostrzejszy niż u ich podnóża. Zimy są tu mroźne, ale niskie temperatury nie przeszkadzają w uprawianiu narciarstwa. Z drugiej strony duże opady śniegu sprawiają, że warunki narciarskie należą do najlepszych w Europie. W lecie z kolei w Val Thorens utrzymuje się pogodna, słoneczna i sucha pogoda, która sprzyja górskim wędrówkom.

Val Thorens – mapy i przewodniki

Bardzo ważną sprawą przed wyjazdem w odległe strony jest odpowiednie zaopatrzenie się w mapy i przewodniki. Pozwalają one na wcześniejsze opracowanie trasy wyjazdu, ustalenie miejsc, które chciałoby się odwiedzić oraz właściwie zaplanować pobyt. Jednocześnie już na miejscu pomagają one w uniknięciu wielu stresujących sytuacji związanych z poszukiwaniem właściwej drogi czy obiektu. Wiele informacji na temat Val Thorens znajduje się w ogólnych przewodnikach po Francji wydawanych miedzy innymi przez wydawnictwa Pascal, Lonely Planet czy Michellin. Osoby wybierające się na narty mogą skorzystać z anglojęzycznego przewodnika Snowfinder Les 3 Valees. Na polskim rynku dostępna jest także mapa samochodowa wydawnictwa Marco Polo: Provence, Cote de Azur, Rhone-Alpes obejmująca te tereny. Mapę Alp Francuskich wydało także wydawnictwa Cartomedia. Z kolei francuski wydawca Michelin oferuje mapę rejony Rhone Alpes w bardzo dobrej skali i wraz z obudową turystyczną.