Walencja, czyli trzecie pod względem ludności miasto w Hiszpanii, położone jest pośrodku przeogromnej niziny. Miasto samo w sobie to istotny ośrodek finansowy, kulturalno-naukowy, jak i przemysłowy, czego dowodem są zarówno porty pasażerskie i handlowe znacznych rozmiarów, jak i liczne zakłady przemysłowe. Analizując demografię tego miasta stwierdzić należy, iż z roku na rok populacja ulega wzrostowi. Ciekawostką jest fakt, iż od roku 2008 w Walencji mają miejsce zawody Grand Prix Europy Formuły 1. Co więcej, ten hiszpański tor, a dokładniej jego fragment, jako jedyny na świecie biegnie nad morzem. Bez wątpienia miasto to warte jest odwiedzenia. Pytanie tylko kiedy i co można odwiedzić.

Pogoda

Walencja to miasto nad brzegiem Morza Śródziemnego. Nic więc dziwnego, że cechuje go klimat śródziemnomorski. Istotny jest fakt, iż jest to jedno z najcieplejszych miast w Europie bez dnia upalnych. Zimy są tu stosunkowo łagodne, a temperatura powietrza wynosi około 9 stopni Celsjusza. Lato zaś cechuje się średnią temperaturą rzędu 25 stopni Celsjusza. Średnie roczne temperatury powietrza określa się na poziomie 17 stopni Celsjusza, a mieszkańcy Walencji dumnie twierdzą, iż mieszkają w mieście, gdzie ilość słonecznych dni wynosi przeszło 320. To wręcz idealne warunki do uprawy drzew cytrusowych i pomarańczowych. 

Zwiedzanie, zabytki

Jak na stosunkowo duże miasto przystało, zabytków tu nie brakuje, co cieszy turystów nie tylko z Europy ale z całego wręcz świata. Na uwagę zasługuje między innymi giełda jedwabiu zwana La Lonja, która powstała pod koniec XV wieku i do dziś stanowi jedną z piękniejszych świeckich budowli gotyckich w Europie. Turyści odwiedzający Walencję nie zapominają również o katedrze, która choć zbudowana w 1262 roku, od tego okresu kilkakrotnie była odnawiana. Niewątpliwie symbolem miasta jest El Micalet. To ośmioboczna dzwonnica, na szczyt której dostać się można jedynie schodami liczącymi przeszło 200 stopni. Wartościowym punktem wycieczki jest także Muzeum Sztuk Pięknych, czyli Museo Provincial de Bellas Artes cieszące się ogromnym zbiorem obrazów takich mistrzów pędzla, jak El Greca, Goi czy Velazqueza. Zaś wszystkich ceniących sobie współczesną architekturę z pewnością ucieszy fakt, iż w Walencji pojawił się taki właśnie budynek autorstwa Santiago Calatravy, w którym mieszczą się kino, planetarium, lazerium, jak i gmach teatralno – koncertowy oraz opera.