Chcąc przekonać się na własne oczy, jak niesamowita może być Kreta, powinniśmy udać się na nią jesienią. Dobrym miesiącem na taką wizytę może być wrzesień. Co prawda jest wtedy nieco chłodniej, co raczej zniechęca do wypoczynku na plażach czy uprawiania sportów na świeżym powietrzu, ale daje za to więcej możliwości i okazji do zwiedzania wyspy. Oto jak prezentuje się wrzesień na Krecie.
Pogoda i temperatury
Ogólnie mówiąc wrzesień na Krecie to mniej słońca w ciągu dnia i trochę niższe temperatury, niż w sierpniu. Za to wciąż nie możemy narzekać na deszcz. W ciągu całego miesiąca odnotowuje się na Krecie we wrześniu ok. 2 dni deszczowych. Wracając do temperatury to układa się ona następująco:
- – dzień – słupek rtęci waha się pomiędzy 23-27 st.C;
- – noc – temperatura kształtuje się w granicach między 18-19st.C;
- – woda – temperatura wody w dzień wynosi 24st.C; zaś w nocy15st.C.
Może nas też cieszyć fakt, że wrzesień na Krecie to aż 10 godzin słonecznych. to zaledwie o 2 godziny mniej, niż w sierpniu.
Jak wykorzystać wrześniowy urlop na Krecie?
Wrześniowe dni można spędzić na przykład udając się do Muzeum Etnologii Krety w Vori. Miejsce to warte jest odwiedzania, chociażby ze względu na zawartość jego ekspozycji. Składają się na nią między innymi:
- narzędzia codzinnego użytku takie jak gniotownik łodygi lnu czyli narzędzie, które wykorzystuje się do pozyskiwania z łodyg lnu, cienkich włókien, które następnie się przędzie i tka czy drewniane ręcznie zdobione kubki pasterskie;
- instrumenty muzyczne takie jak flet dzióbkowy czy flet ala’dudy; ich charakterystyczną cechę stanowią ręcznie nanoszone wzory;
- narzędzia pracy takie jak motyka stosowana w rolnictwie czy chociażby siekiera o wszechstronnym zastosowaniu.
ciekawymi przedmiotami, jakie możemy podziwiać w Muzeum są również: więcierz czyli koszyk, wyplata lany z trzciny i łodyg olchy, służący do połowu ryb czy też specjalny pojemnik do przenoszenia wódki. wykonany z materiału pochodzenia roślinnego.
W Muzeum Etnologii można też spotkać tradycyjne ule. To ważny element krajobrazu Krety, gdyż miód był niegdyś głównym produktem eksportowym wyspy. Dziś wykorzystuje się go głównie w kuchni, urozmaicając i podkreślając smak wielu potraw.
Autor: Tamara Rosłoń