Jeśli mamy zamiar zwiedzać Turcję samochodem mamy do wyboru dwie możliwości. Po pierwsze możemy przyjechać tutaj własnym samochodem. Jeśli auto na wyjazd pożyczymy np. od kogoś z rodziny, to powinniśmy pamiętać, że nie wjedziemy na teren kraju, jeśli nie będziemy mieli aktu notarialnego własności pojazdu. Jeśli myślimy przylecieć samolotem, to możemy wypożyczyć samochód w tutejszych wypożyczalniach, które rozsiane są na terenie całego kraju. Istnieje jeszcze możliwość przyjechania samochodem w leasingu jednak wymaga to złożenia szeregu dokumentów w ambasadzie tureckiej w Polsce. W sieci można znaleźć wiele informacji na temat podróżowania do Turcji samochodem. Dróg jest bardzo wiele, a koszty w porównaniu z poruszaniem się samolotem są o wiele niższe. Z drogą do Turcji nie powinno być problemu. Schody zaczynają się dopiero po wjeździe do kraju. Musimy uzbroić się w anielską cierpliwość i bacznie obserwować poczynania tutejszych kierowców. W ogromnych miastach kierowcy notorycznie łamią przepisy ruchu drogowego.

Ruch uliczny wygląda jak samowolka, a króluje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Przydadzą się również refleks i trzeźwy umysł, które niejednokrotnie mogą pomóc nam wyjść z opresji. Tureccy kierowcy nie stronią od stosowania klaksonu. Jeśli więc zaistnieje taka potrzeba warto z niego skorzystać i dać upust nagromadzonym w sobie emocjom. Z podróżowaniem po Turcji nie ma za dużych problemów. Największą wadą są jednak ceny paliw. Zarówno benzyna bezołowiowa jak i diesel kosztują około 7-8zł. O wiele tańszy jest gaz, za który zapłacimy ok. 5zł. Nie ma problemu ze znalezieniem stacji benzynowych. Zlokalizowane są one na autostradach oraz przy drogach szybkiego ruchu i nierzadko na peryferiach miast.

Drogi w większości przypadków są doskonałej jakości. Posiadają europejskie oznaczenia i zwykle dwa pasy ruchu. Opłata za poruszanie się autostradą jest dwukrotnie niższa niż w Polsce. W czasie jazdy w dzień nie trzeba używać świateł, a patrole policyjne rzadko zatrzymują obcokrajowców. Wypadki zdarzają się stosunkowo często jednak prawdopodobieństwo wypadku śmiertelnego w stosunku do ilości kierowców należy do jednego z najniższych na całym świecie.

Parkingi w Turcji – jakie są ceny?

Jeśli chodzi o parkowanie, to nie powinniśmy mieć zbyt dużych problemów z miejscem gdzie bezpiecznie można pozostawić samochód. Parkingi w większości przypadków są strzeżone i za postój należy uiścić odpowiednią opłatę. Waha się ona w granicach 2-5 YTL i obejmuje postój dowolną ilość czasu. Problemy z parkowaniem pojawiają się jedynie w centrum większych miast oraz w pobliżu dużych atrakcji turystycznych. Jeśli znajdziemy dobre miejsce do parkowania, to warto zastanowić się czy jest sens je opuszczać, gdyż po powrocie może się okazać, że najzwyczajniej w świecie nie mamy gdzie zostawić swojego pojazdu.