Zabytki w Grecji

Grecja to raj dla poszukiwaczy tajemnic starożytnej cywilizacji. Zabytki w Grecji wprost wyrastają na każdym kroku. Do zwiedzania jest tu naprawdę sporo i trudno jest zobaczyć wszystko w ciągu jednej wycieczki.

Które zabytki w Grecji są naprawdę godne uwagi? Co turysta powinien zobaczyć będąc w Grecji? Akropol, Propyleje i Partenon to tylko niektóre propozycje, ale wśród zabytków w Grecji znajdują się też te mniej znane, ale również godne uwagi.

Co turysta powinien zobaczyć będąc w Grecji?

Nie ma Grecji bez Akropolu. To słynne ateńskie wzgórze, które uchodzi za symbol starożytnej, greckiej cywilizacji. Akropol stanowił centrum kultu religijnego Greków, jest też symbolem potęgi Aten i wizytówką miasta oraz całego kraju. Najważniejszym obiektem Akropolu jest Partenon, czyli świątynia ku czci Ateny, zlokalizowana na samym szczycie wzgórza, zbudowana w stylu doryckim. Niestety barwne polichromie oraz liczne rzeźby i ozdoby fasady świątyni nie zachowały się. Nie istnieje też posąg Ateny Partenos, który wyszedł spod dłuta słynnego Fidiasza – zniszczono go w XIII wieku w Konstantynopolu. W trakcie swojej burzliwej historii Partenon był często przebudowywany i niszczony – zamieniano go na chrześcijańskie kościoły i islamskie meczety, burzono w wojennej pożodze i dopiero na początku XX wieku świątynia została odrestaurowana i oddana do zwiedzania. W Atenach warto obejrzeć również Propyleje, czyli bramę z kolumnami, z nieparzystą liczbą wejść. Jest to pierwszy obiekt, w którym wykorzystano nowy porządek architektoniczny – styl joński.

Inne greckie zabytki

Co jeszcze warto zobaczyć będąc w Grecji?

Ten kraj to nie tylko Ateny – greckie zabytki rozsiane są po całym państwie. Miejsce kultu Apolla i siedziba sławnej wyroczni Pytii, Delfy, to wspaniałe miasto usytuowane 500 metrów n.p.m. to tutaj znajdowało się centrum wróżbiarstwa, a najważniejsi mężowie stanu przybywali do Pytii, by zasięgnąć porad. Delfy były bogatym, tętniącym życiem miastem, ale jego bogactwa zostały ograbione, a z wspaniałości miasta pozostały dziś tylko ruiny. Warto odwiedzić również takie zabytki w Grecji, jak Świątynia ku czci bogini zwycięstwa Nike niedaleko Pireusu, Kretę z ruinami licznych świątyń oraz Półwysep Peloponez, gdzie zwiedzić można świątynię Agamemnona.