Wędrówka po Zagorje – malowniczej krainie pośród wód termalnych. Pogoda i klimat.

Chorwackie Zagorje to nazwa bardzo malowniczego regionu, który rozciąga się na północ od stolicy kraju Zagrzebia, aż po samą granicę słoweńską. Turyści polscy zaglądają tam dość rzadko, ze względu na klimat, który jest identyczny do tego, który występuje w Polsce. Zatem lata są dość ciepłe lecz krótkie, a jesień i zima ostre, deszczowe i mroźne. Mimo tej niesprzyjającej aury, warto zwiedzić ten region, gdyż można tam zobaczyć wiele wspaniałych zabytkowych budowli i różnych innych atrakcyjnych miejsc.

Klimat, pogoda i temperatury

Klimat regionu Zagorje jest umiarkowany, który sprawią, że jedynie miesiące letnie są gorące i w miarę suche, jesień chłodna i deszczowa, a zima bardzo mroźna. W najcieplejszych miesiącach temperatura powietrza dochodzi do 27’ C, a w najzimniejszych wynosi około -5’ C. Najcieplejszy miesiąc to lipiec, a najzimniejszy styczeń. Jesienią wieją zimne wiatry, a w miejscowościach górskich bywa wówczas naprawdę zimno i dość nieprzyjemnie.

Ciekawe miejsca

Region Zagorje słynie z wielu ciekawych zamków i pałaców, zatem ten region przypadnie zwłaszcza do gustu wszystkim miłośnikom zabytków i historii. Ponadto znajdziemy tam kilka źródeł wód termalnych, które mają lecznicze właściwości.

Warto zwiedzić:

  • okoliczne uzdrowiska
  • miejscowość Krapina, gdzie odkryto kości człowieka pierwotnego
  • miejscowości: Veliki, Tabor, Klenovnik, Saulovecu, gdzie można podziwiać wspaniałe zamki.