Najciekawsze święta w Bułgarii. W marcu obchodzone jest przywitanie wiosny oraz wymiatanie złych mocy.
Bułgaria jest krajem, który w dawnych czasach kusił naszych rodaków niczym zakazany owoc. Pewnie wielu z nas pomyśli, że to zwabiała wszystkich wspaniała przyroda i niebywale piękne położenie nad samym morzem. Jednak to nie do końca jest prawdą. Polacy jeździli tłumnie do Bułgarii głównie z powodu niskich cen i chęci łatwego zysku. A to, że przy okazji można było opalać się na pięknych plażach i kąpać w ciepłym morzu, to było tylko dodatkową atrakcją. Choć dziś ceny w Bułgarii też są stosunkowo niskie, zwłaszcza w porównaniu z polskimi, to jednak zaczynamy jeździć do Bułgarii z powodu jej licznych walorów turystycznych.
Święta w Bułgarii.
Bułgaria jest krajem, którego kultura jest od wieków związana z muzyką. Właśnie różnorodna muzyka, a zwłaszcza muzyka ludowa, folkowa towarzyszy przy wszystkich ważnych świętach. Hucznie obchodzone są zarówno święta związane z religią, jak również te świeckie. Te drugie są obchodzone szczególnie hucznie i tak jak już wspomnieliśmy, zawsze towarzyszy im muzyka. Ludność bardzo chętnie bierze udział we wszystkich uroczystościach i imprezach, a wszyscy bardzo starannie się do nich przygotowują.
Wykaz imprez.
Praktycznie w każdym miesiącu jest jakaś uroczystość w Bułgarii. Choć oczywiście nie wszystkie obchodzone są w całym kraju, a jedynie są przypisane do danego regionu czy też miasta. Takich uroczystości jest dość sporo, dlatego też poniżej opiszemy tę najciekawszą.
W miesiącu marcu jest obchodzone przywitanie wiosny, gdzie to „ baba marzec” wymiata zimne miesiące, a wszyscy wymieniają się specjalnymi amuletami, które mają chronić przed złymi mocami. Te amulety każdy robi samodzielnie z włóczki i obdarowuje nimi najbliższe mu osoby. Nosi się go do momentu zobaczenia pierwszego bociana lub jaskółki, które to zwiastują nadejście wiosny. W tym momencie amulet należy zatopić w rzece, aby zniszczyć wraz z nim złe moce. Co też bardzo ciekawe, te świeckie, aby nie powiedzieć pogańskie wierzenia, mieszają się z religijnymi, gdyż wiosna to także hucznie obchodzona Wielkanoc i uroczystości z nią związane.