Kuchnia w Maroko – znane przysmaki, napoje i alkohole. Wielu podróżników uważa, że marokańska kuchnia jest jedną z najlepszych w Europie Południowej i Północnej Afryce.
Kuchnia w Maroko – potrawy
Wielu podróżników uważa, że marokańska kuchnia jest jedną z najlepszych w Europie Południowej i Północnej Afryce. Jest ona prawdziwą mieszanką różnych narodowości, między innymi krajów afrykańskich, arabskich oraz Francji czy też Hiszpanii. Dobrze poszukując można tutaj się również dopatrzyć restauracji serwujące tureckie potrawy. Typowe dla Maroka jest kupowanie smacznych potraw po prostu na ulicy. To tutaj właśnie można skosztować baraniny, owoców morza, ryb oraz wielu sałatek. Typowym marokańskim daniem jest mechoui, czyli całe jagnię, które zostało upieczone w specjalnie do tego celu przystosowanym glinianym piecu. Jagnięcinę zjada się wraz z okrągłym chlebem chobza. Jeśli ma się odrobinę szczęścia, można dostać jako dodatek ciasto nadziewane delikatnym gołębim mięsem wraz z migdałami. Kolejnym słynnym daniem narodowym jest tajine, które sporządza się z mięsa lub z gulaszu rybnego. Warto wspomnieć również o kuskusie, czyli pszennej kaszy z kawałkami baraniny i warzyw. W różnych regionach panują nieco zmodyfikowane przepisy na kuskus.
Kuchnia w Maroko – przysmaki
Do bardzo popularnych przysmaków w Maroku zalicza się niewątpliwie harira, czyli dobrze przyprawiona zupa warzywna, która najczęściej jest spożywana na początku posiłków. Często jest ona jadana na zakończenie postu podczas ramadanu. Wśród słodkich przysmaków warto wymienić między innymi ciasta z egzotycznymi owocami. Na deser bardzo często podawane są cornes de gazelles, czyli różki gazeli”- ciasteczka w formie rogalików, nadziewanych miodem z migdałami.
Kuchnia w Maroko – napoje
Podstawowym napojem w Maroku, którego picie zalicza się do jednych z najważniejszych obrzędów podczas spożywania posiłków jest herbata. Parzenie herbaty jest całą ceremonią, a najczęściej to zadanie jest pełnione przez mężczyznę. Do dzbanka na początku wrzuca on zgodnie z rytuałem herbatę, a następnie świeżą miętę oraz cukier. Herbata po zaparzeniu podawana jest gościom zawsze w ten sam sposób: gospodarz nalewa do filiżanek herbatę zawsze z wysoka, tak by płyn dobrze się wymieszał. Goście zobowiązani są do wypicia przynajmniej trzech szklanek lub filiżanek herbaty za zdrowie gospodarza, który ich poczęstował ceremonialnym napojem.
Kuchnia w Maroko – alkohole
Islam kategorycznie zabrania picia alkoholi, dlatego możliwość degustacji alkoholu w restauracji marokańskiej lub w miejscowym barze graniczy z cudem. Marokańskie wina produkowane są przede wszystkim na eksport do krajów europejskich. Znane są przede wszystkim wina, białe, czerwone, różowe oraz szare. Najczęściej są one na bazie mieszanek owoców, takich jak truskawki, wiśnie a czasem nawet mango, papaja i ananas.
Kuchnia w Maroku – przepisy
Prawdziwą skarbnicą przepisów na marokańskie potrawy jest Internet. Zdarza się, że zwiedzając sklepiki w Maroku, można natknąć się na tutejsze książki kucharskie. W bardzo prosty sposób można przygotować narodową potrawę zwaną tadżinem. Przygotowuje się ją z około kilograma mrożonych filetów z mintaja, około 7 sztuk pomidorów, cebuli oraz garści mieszanki ziół, w skład których wchodzić będzie oregano, czarny pieprz, posiekana natka pietruszki oraz odrobina soli. Tadżin, to nic innego jak gliniane naczynie, w którym przyrządza się ta potrawę, i od którego nosi ona swoją oryginalną nazwę. Najpierw trzeba podsmażyć posiekana cebulę, a następnie należy dodać pokrojone w kostkę i pozbawione wcześniej skórki pomidory. Dodaje się resztę przypraw oraz połamane w nieduże cząstki filety mintaja. Całość gotuje się aż woda odparuje, a sos uzyska jednolity charakter. Tadżin, podaje się z chlebem lub bagietką.