Atrakcyjne wczasy na Antigua i Barbuda. Jak dolecieć na Antigua i Barbuda?, Położenie, komunikacja waluta i język na wyspach, Stolica – Saint John’s, restauracje, sport, życie nocne na Antigua.

Opis wysp Antigua i Barbuda

Wyspy Antigua i Barbuda znajdują się w Ameryce Środkowej, pomiędzy Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim w archipelagu Małych Antyli.
Wyspa Antigua i Barbuda z maleńką wyspą Redonda utworzyły w 1967 r.zjednoczone państwo, a w 1981 roku osiągnęły pełną niezależność.

Na cześć tego wydarzenia odbywa się coroczny karnawał. 
O niesamowitej historii Indii Zachodnich przypominają kamienne skupiska przecudnych wiatraków i osady kolonialne Europejczyków.

W XVIII w. Barbuda dostarczała żywność posiadłościom na Antigui – chwytano i zabijano wielkie żółwie (źródło białka) oraz daniele. Większa wyspa, Antigua z kolei wyspecjalizowała się w produkcji cukru, który stał się głównym towarem eksportowym.

Dzisiaj po plantacjach cukru zostały tylko okrągłe kamienne wieże (podobno jest ich aż 109), większość w ruinie, niektóre jeszcze z ramionami wiatraków. 

Na początku XVIII w. prawie cała wyspa była nimi usiana – trzcinę cukrową rozdrabniało 170 młynów, każdy produkował 55 ton cukru rocznie. 

Jednym z najlepiej zachowanych jest Betty’s Hope, zbudowany w 1674 r. przez Codringtona na południe od Panes Village. 

Poprzez pola trzciny cukrowej można przedostać się do brytyjskiej fortecy admirała Nelsona, a następnie wspiąć się na górę Boggy, aby zobaczyć niezamieszkałe wyspy na linii horyzontu i sieci przybrzeżnych hoteli, wygodnie rozciągniętych wzdłuż wybrzeża. 

Przyroda wysp

Wyspa jest raczej płaska, choć na wybrzeżu zobaczymy wiele łagodnych, zielonych wzgórz – jedno z najwyższych to Boggy Peak (402 m). Nie ma na niej rzek, źródeł ani lasów. Stąd częste susze i problemy z wodą pitną, którą uzyskuje się m.in. odsalając wodę morską (zaleca się picie wody butelkowanej).
Przyroda Antigua jest imponująca: panorama gładkiego, morskiego krajobrazu zmienia się w kaskady kaktusów i zielonych lasów tropikalnych, malownicze wzgórza, białe plaże przechodzą w ciche zatoczki i laguny, rafy koralowe i wiele gatunków tropikalnej fauny. Wszystko to służy jako wspaniałe miejsce dla luksusowych hoteli zlokalizowanych na całym wybrzeżu wyspy na 365 białych piaszczystych plażach.
Położony 50 km od Antigua wyspa Barbuda – to nietknięty kawałek natury obfity w różne rodzaje tropikalnej fauny i słynie z pięknych plaż i raf koralowych.

Klimat Antigua i Barbuda

Tropikalny, ciepło i sucho przez cały rok. Temperaturze powietrza 25°C do 32°C. Lekkie deszcze bywają w sierpniu – wrześniu.
Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, średnia dzienna temperatura podnosi się do +32°C.
Roczna suma opadów wynosi 1150 mm., deszczowych dni – od września do listopada jest średnio po osiem w każdym miesiącu.
Najsuchszy czas od lutego do kwietnia, kiedy liczba dni deszczowych wypada do trzech na miesiąc.

Kiedy jechać?

Kurorty przyjmują turystów przez cały rok. Najkorzystniejszy czas na wycieczkę na wyspę – od połowy grudnia do końca kwietnia..