Klimat na Bermudach

Umiarkowany morski. Główny sprawca kształtujący tutejsze warunki atmosferyczne – prąd morski Gulf Stream, przechodzi między Bermudami i wybrzeżem Ameryki Północnej.
Przez cały rok ciepłe masy powietrza, tworzące się na powierzchni Prądu Zatokowego napływaja nad wyspy i utrzymują ciepło i stosunkowo stabilną pogodę – średnia temperatura w okresie letnim (maj-wrzesień) wynosi około 26°C, a w zimie (w połowie grudnia – do końca marca) – ok. 17°C przy minimalnej wartości w pomiarach 14°C. Okres zimowy charakteryzuje się silnymi północno-zachodnimi wiatrami, przynoszącymi chłód i deszcz.

Opady deszczu wynoszą do 1000 mm, przy czym wyraźnie zaznaczona pora deszczowa nie występuje – o każdej porze roku mogą być silne, ale krótkie, tropikalne ulewy. Podczas przejścia huraganów (od czerwca do listopada) możliwa jest wietrzna i deszczowa pogoda, jednak w porównaniu z innymi wyspami w regionie, ryzyko katastrofalnych huraganów jest niewielkie – główne trasy ich przemieszczania się, są bardziej na zachód od terytorium wysp Bermudzkich.

Kiedy jechać na wczasy i wakacje na Bermudy?

Najlepszy czas na wizytę na Bermudy – od kwietnia do października, kiedy jest ciepło i stosunkowo bezdeszczowa pogoda. 

Jednak ten okres jest to szczyt sezonu turystycznego, kiedy na wyspach odbywają się liczne festiwale i ceny wszystkich towarów i usług rosną niemal w czasie.

Stolica i Centrum Administracyjne na Bermudach – Hamilton

GEOGRAFIA:
Bermudy położone są w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego w pobliżu wybrzeża Ameryki Północnej, w odległości 1046 km na wschód od Cape Hatteras ( wybrzeża Północnej Karoliny, USA).

Archipelag składa się z siedmiu dużych i około 131 małych wysp otoczonych przez rafy koralowe (ok. 230), z których tylko 12 jest zamieszkałych. Osiem stosunkowo dużych wysp centralnej grupy powiązanych jest ze sobą siecią mostów i wiaduktów o łącznej długości około 40 km, tworząc tak zwaną „Główną Wyspę” – która zajmuje 95% wyspiarskiego kraju.
Pozostałe wyspy są rozrzucone na powierzchni oceanu. Łączna powierzchnia archipelagu wynosit tylko 53,3 km².

LUDNOŚĆ: 
Bermudy sąt domem dla około 65700 ludzi, którzy uważają się za odrębny naród – Bermudczycy. Spośród nich, ponad 54% jest pochodzenia afrykańskiego, około 34% z Europy i Ameryki Północnej, 6,4% należy do grupy mieszanej, a około 4,3% ludności to potomkowie plemion indiańskich z Ameryki Południowej.

Około 25% populacji wyspy to pracownicy tymczasowi obcego pochodzenia, którzy przybyli na Bermudy, do pracy z Wielkiej Brytanii, USA, Azorów, Portugalii, Kanady, Filipin i innych krajów azjatyckich, a także z wysp karaibskich.

Język: Język urzędowy – angielski, ale w życiu codziennym coraz częściej używany jest slang, który składa się z podstawy języka angielskiego i wielu hiszpańskich i portugalskich słów i wyrażeń idiomatycznych. Około 23% wiernych w kraju – anglikanie, około 15% ludności wyznaje katolicyzm, więcej niż 11% – metodystów, 18% – protestanci. Inni mieszkańcy tego kraju praktykują inne religie świata.

WALUTA:
Dolar Bermudzki (B $, BD $ lub BMD), równy 100 centom. Dolar Bermudzki jest „sztywno” powiązany do dolara amerykańskiego w stosunku 1:1. W obiegu są banknoty o nominałach B $ 100, 50, 20, 10, 5 i 2, a także monety o nominale B $ 1 i 25, 10, 5 i 1 cent. Dolary USA są w powszechnym obrocie na równi z lokalną walutą i można nimi zapłacić absolutnie wszędzie.