Przestępczość w Indiach – czy w Indiach jest bezpiecznie?

Indie są krajem bardzo pięknym, ale jednocześnie i bardzo biednym. Na każdym rogu ulicy możemy spotkać się z ludźmi żyjącymi w skrajnym ubóstwie. Nie powinien więc dziwić turystów wysoki poziom przestępczości, jaki notuje się w tym kraju. Turyści w Indiach okradani są notorycznie i na każdym kroku należy być bardzo uważnym, aby nie stracić swoich dokumentów, oszczędności czy bagażu. Największy wskaźnik kradzieży notuje się przede wszystkim w pociągach oraz hotelowych pokojach. Łupem złodziei padają najczęściej pieniądze, biżuteria oraz wszelkiego rodzaju kosztowności znajdujące się w bagażach turystów. Jak uniknąć przykrych niespodzianek i spędzić bezpiecznie urlop w tym kraju? Trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.

Czego unikać chcąc czuć się bezpiecznie w Indiach?

Chcąc czuć się bezpiecznie w Indiach w czasie wypoczynku i zwiedzania należy przede wszystkim unikać miejsc charakteryzujących się wysokim wskaźnikiem kradzieży. Mowa tutaj o pociągach ( w szczególności osławiony relacji Delhi –Agra), obrzeżach miast oraz terenach górskich gdzie często dochodzi do napadów i rozbojów na samotnie podróżujących turystów. Unikajmy zwiedzania i poruszania się pojedynkę. Róbmy to przynajmniej w parze a już najlepiej w grupie, co odstraszy potencjalnych złodziei.

Dobre rady dla turystów

Pamiętajmy, że prawo Indyjskie nie uwzględnia pomocy w wyjaśnieniu sprawy kradzieży bądź przestępstwa, w które jesteśmy zamieszani. W takiej sytuacji niezwłocznie skonsultujmy się z ambasadą naszego kraju w Indiach. Podróżując po kraju weźmy sobie do serca kilka ważnych rad:

  • Zapamiętajmy numery telefonów alarmowych- policja: 100, straż: 101, pogotowie: 102;
  • pieniądze oraz dokumenty trzymajmy zawsze przy sobie, najlepiej przywieszone do smyczy pod ubraniem;
  • nie pozostawiajmy kosztownych rzeczy oraz gotówki w hotelowym pokoju;
  • jeżeli pozostawiamy jakieś pieniądze w pokoju nie trzymajmy ich w jednym miejscu, a w kilku w mniejszych kwotach, złodziej znajdując jedną pulę pieniędzy z reguły rezygnuje z dalszych poszukiwań;
  • wyruszając na zwiedzanie poruszajmy się w parach a najlepiej w grupach kilkuosobowych;
  • unikajmy regionów i terenów szczególnie niebezpiecznych np. region Kull (zamachy, kradzieże, morderstwa);
  • w czasie podróży pociągiem pilnujmy swojego bagażu, można np. przykuć go do fotela w pociągu przy użyciu specjalnego łańcucha;
  • nie przyjmujmy od przypadkowo spotkanych ludzi żadnego jedzenia, przekąsek, słodyczy, z reguły zawierają one narkotyki albo środki nasenne mające na celu unieruchomienie turysty oraz późniejszą kradzież naszego mienia.